Katılım bankalarının COVID-19 pandemi döneminde finansal performanslarının Entropi, TOPSİS ve Bulanık Shannon Entropi yöntemleriyle değerlendirilmesi
Evaluation of financial performance of participation banks during the COVID-19 pandemic period using Entropy, TOPSIS, and Fuzzy Shannon Entropy Methods
- Tez No: 943636
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
COVID-19 pandemisinin bankacılık sektörüne olan etkisi kaçınılmaz olmuştur. Bu çalışmada katılım bankalarının 2019-2021 yılları arası verilerle pandemi öncesi ve sonrası dönemdeki performansları değerlendirilmiştir. Çalışmada ÇKKV Yöntemleri yöntemleri olan Entropi, Bulanık Entropi ve İdeal Çözüme Benzerlik Yoluyla Tercih Sıralama Tekniği (TOPSIS) yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada 6 tane katılım bankası ile çalışılmış olup değişken olarak bankacılık sektörü için önemli olan 10 tane değişken kullanılmıştır. Çalışma sonucunda; Kuveyt Türk Katılım Bankası'nın en yüksek performansa sahip banka olduğu görülmüştür. En düşük performansa sahip olan bankanın, entropi yöntemine göre Albaraka Türk Katılım Bankası iken bulanık entropi yönteminde en düşük performanslı bankanın yıllara göre farklılık gösterdiği görülmektedir. Örneğin, 2020 yılında en düşük performans Vakıf Katılım Bankası'nda gözlemlenmekte iken, 2021 yılında bu durum Ziraat Katılım Bankası'na geçmektedir. Bu çalışma, literatürde sınırlı olan katılım bankalarının pandemi dönemine ilişkin performans analizlerine katkı sağlamayı ve fayda-maliyet dengesinin finansal performansa olan etkilerinin bulanık mantık kapsamında değerlendirilerek bu alanda yapılacak çalışmalara katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The impact of the COVID-19 pandemic on the banking sector has been inevitable. In this study, the performance of participation banks during the pre-pandemic and post-pandemic periods was evaluated using data from 2019 to 2021. Multi-Criteria Decision-Making (MCDM) methods, specifically Entropy, Fuzzy Entropy, and the Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution (TOPSIS), were employed. The study was conducted on six participation banks, and ten variables important for the banking sector were used as criteria. As a result of the study, it was observed that Kuveyt Türk Participation Bank had the highest performance. According to the Entropy method, Albaraka Türk Participation Bank was identified as the lowest-performing bank. However, in the Fuzzy Entropy method, the lowest-performing bank varied by year. For instance, in 2020, the lowest performance was observed in Vakıf Katılım Bank, whereas in 2021, this shifted to Ziraat Katılım Bank. This study aims to contribute to the limited literature on the performance analysis of participation banks during the pandemic period and to provide insight into the impact of the cost-benefit balance on financial performance within the scope of fuzzy logic, thereby supporting future research in this field.