Çapraz bağlı polietilen (XLPE) atıkların prekast kompozit beton bordür üretiminde kullanılabilirliğinin incelenmesi
Investigation of the usability of crosslinked polyethylene (XLPE) waste in the production of precast composite concrete curbs
  1. Tez No: 895227
  2. Yazar: MUSTAFA ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL MERAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Çapraz bağlı polietilen endüstriyel olarak tekrar kullanımı pek mümkün olmayan ve çevreye zararlı etkileri bulunan endüstriyel artık bir maddedir. Bu sebeple yığın bazlı hammaddeler ile XLPE'nin beton bordür üretimlerinde değerlendirilerek XLPE'nin bertarafı/geri kazanımı kolaylaşacaktır. Prekast beton bordür üretimi gibi ağırlık bakımından oldukça hammadde gereksinimi ihtiyacı olan ürünlerde ağırlıkça az da olsa, bu gibi ürünlerin seri üretildiği ve yoğun biçimde talebi olduğu düşünüldüğünde etkin bir biçimde XLPE'nin kullanımı olacağı öngörülmekte ve böylece XLPE'nin değerlendirilmesi söz konusu olacaktır.
Özet (Çeviri)
Cross-linked polyethylene is an industrial waste material that is unlikely to be reused industrially and has harmful effects on the environment. For this reason, the disposal/recovery of XLPE will be facilitated by using bulk-based raw materials and XLPE in concrete curb production. It is foreseen that XLPE will be used effectively in products such as precast concrete curb production, which require a high raw material requirement in terms of weight, even if it is low in weight, considering that such products are mass-produced and there is a high demand, and thus XLPE will be evaluated.