Tarihi binalarda yangın kompartımanlarıyla ilgili düzenlemelerin incelenmesi
Investigation of regulations regarding fire compartments in historic buildings
- Tez No: 895240
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ SERTESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Kontrolü ve Yapı Teknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Ülkemizde ve dünyanın hemen her ülkesinde her gün çeşitli nedenlerle yangınlar meydana gelmektedir. Bu yangınlar içinde yaşadığımız binalar başta olmak üzere çevremizdeki tüm yapılar ve kültür mirası niteliğindeki tarihi binalar için büyük tehdit oluşturmaktadır. Tarihi ve çoğunlukla sanatsal değere de sahip bu binaların yangına karşı savunmasızlığı temel olarak bazı faktörlere dayanmaktadır. Bu faktörler: tarihi binaların yapısal ve işlevsel özellikleri (ahşap yapıların varlığı, yanıcı maddelerin bolluğu, yangın kompartımanlarının olmaması vb.), estetik ve koruma ihtiyaçları nedeniyle yangın önlemlerine uyum sağlamada zorluk, sık bakım çalışmaları (tarihi bina yangınlarının çoğunun açık restorasyon alanlarından çıkmış olması), kamuya açık olarak kullanılmaları gibi nedenlere dayanmaktadır [1]. Tarihi binaların yangına karşı savunmasızlığına karşın koruma, çeşitli önlemler içeren yangın güvenliği düzenlemeleriyle sağlanabilmektedir. Tarihi binalarda yangın güvenliği, modern binalardaki yangın güvenliği uygulamalarından farklı olmak zorundadır. Bu binalar modern yapı malzemelerinden çok farklı tekniklerle ve genellikle daha yanıcı malzemelerle üretilmiştir. Aynı zamanda günümüz düzenlemeleri, özellikle pasif yangın önlemleri, çoğunlukla binaların yapım aşamasında uygulanacak şekilde oluşturulmuştur. Dolayısıyla bu binaları yeni düzenlemelere uyarlamak son derece zordur. Bu sebeple tarihi binalara özgü yangın güvenliği düzenlemelerine ihtiyaç duyulmaktadır. Ülkemiz binlerce yıllık geçmişe uzanan çok zengin bir tarihi mirasa sahiptir. Bu tarihi mirasın önemli bir bölümünü oluşturan tarihi binalarımızın yangından korunması için özel ve detaylı bir yönetmelik olmamakla birlikte, mevcut Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik (BYKHY)' te bu konu ile ilgili oldukça sınırlı bir içerik yer almaktadır. Bu sınırlı içerik uygulamada bu özellikteki binalarda yangın güvenliğinin sağlanabilmesi için yetersizdir. Bu çalışmada, tarihi binalarda yangın güvenliği konusuna ilişkin dünya genelindeki farklı ülkelerde uygulanan yürürlükteki 40'tan fazla yakın yönetmelik, standart, kod, kılavuz, el kitabı vb. çeşitli yasal ve yasal olmayan düzenlemeler araştırılıp pasif ve aktif önlemler bakımından incelenmiştir. Çalışmanın 1. bölümünde, yapılan çalışmanın amacı, kapsamı, sınırlamalar ve çalışma yöntemi hakkında kısaca bilgi verilmiştir. Çalışma kapsamında 2. bölümde tarihi binalarda yangın konusundan bahsedilerek bu binaların modern binalara göre yangın dayanımlarının neden daha düşük olduğuna yer verilmiş ve yangın geçirmiş tarihi binalardan örnekler sunulmuştur. Çalışmanın 3. bölümünde, dünya genelinde tarihi binalarda yangın güvenliği konusunu içeren yasal ve yasal olmayan düzenlemeler araştırılarak konuyla ilgili Çalışmanın 4. bölümünde ise bu düzenlemelerde yangın kompartımanları ve kompartımanları oluşturan yapı elemanlarının yangın dayanım özellikleriyle ilgili maddeler detaylıca ele alınmıştır. Çalışmanın 5. bölümünde elde edilen veriler karşılaştırılarak tarihi binalarda yangın kompartımanları konusundaki önlemlerin hangi ülkelerde daha kapsamlı olduğu tespit edilmiş olup bu maddelerin yangın güvenliği açısından yeterli düzeyde olup olmadığı ve hangi konularda eksikliklerin olduğu belirlenmiştir. Çalışmanın 6. bölümünde, tarihi binalarda yangın güvenliği konusuna ilişkin dünya genelinde erişilen düzenlemelerde tez kapsamında elde edilen veriler değerlendirilmiş ve konuya ilişkin birçok eksiklik olduğu anlaşılmıştır. Bu eksikliklere bakıldığında ise dünya genelinde tarihi binalarda yangın güvenliğinin özellikle yangın kompartımanları konusunda yeterince detaylı bilgi bulunmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our country and almost every country in the world, fires occur every day for various reasons. These fires pose a great threat to all buildings around us, especially the buildings we live in, and historic buildings that are cultural heritage. The vulnerability of these buildings, which have historical and mostly artistic value, to fire is mainly based on some factors. These factors are due to reasons such as: the structural and functional characteristics of historic buildings (presence of wooden structures, abundance of combustible materials, absence of fire compartments, etc.), the difficulty in adapting to fire precautions due to aesthetic and protection needs, and frequent maintenance work (most historic building fires originated in open restoration areas), their use as open to the public [1]. Protection against the vulnerability of historic buildings against fire can be provided by fire safety regulations that include various measures. Fire safety in historic buildings has to be different from fire safety practices in modern buildings. These buildings were built with very different techniques from modern building materials and often with more flammable materials. At the same time, today's regulations, especially passive fire precautions, have been created to be applied mostly during the construction phase of buildings. Therefore, it is extremely difficult to adapt these buildings to the new regulations. For this reason, fire safety regulations specific to historic buildings are needed. Our country has a very rich historical heritage dating back thousands of years. Although there is no special and detailed regulation for the protection of our historic buildings, which constitute an important part of this historical heritage, from fire, there is a very limited content on this subject in the existing Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik (BYKHY). This limited content is insufficient to provide fire safety in buildings with this feature in practice. In this study, more than 40 recent regulations, standards, codes, guides, handbooks, etc. in force, applied in different countries around the world, on the subject of fire safety in historical buildings. Various legal and illegal regulations were investigated and examined in terms of passive and active measures. In the first part of the study, brief information is given about the purpose, scope, limitations and study method of the study. In the second part of the study, the subject of fire in historic buildings is mentioned, why these buildings have lower fire resistance compared to modern buildings, and In the third part of the study, legal and illegal regulations on fire safety in historic buildings around the world were investigated and the relevant contents were examined. In the 4th chapter of the study, the fire compartments and the fire resistance properties of the building elements that make up the compartments are discussed in detail. In the 5th part of the study, the data obtained were compared and it was determined in which countries the measures on fire compartments in historic buildings were more comprehensive, and it was determined whether these materials were at a sufficient level in terms of fire safety and in which subjects there were deficiencies. In the 6th chapter of the study, the data obtained within the scope of the thesis in the regulations reached worldwide on the subject of fire safety in historic buildings have been evaluated and it has been understood that there are many deficiencies related to the subject. Considering these deficiencies, it has been concluded that there is not enough detailed information about fire safety in historic buildings, especially fire compartments around the world.