Canine distemper virus ile enfekte köpeklerde Vitamin D düzeyleri
Vitamin D levels in dogs infected with canine distemper virus
- Tez No: 895239
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇAĞRI KARAKURUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırmada Antalya ili ve çevresinde özel kliniklere getirilen akut veya subakut belirti gösteren, her iki cinsiyetten, farklı yaş gruplarından ve ırklardan Canine Distemper Virus ile enfekte ve sağlıklı köpeklerde D vitamini düzeyleri incelendi. 20 adet çalışma grubu ve 20 adet kontrol grubu olmak üzere toplam 40 adet köpek değerlendirildi. Örnekler Savant marka Beijing Biotechnology Co. Ltd. 25-OH- D3 gibi serum plazma veya kan örneğinde 25-OH- D3 düzeylerinin kantitatif olarak belirlenmesi amacıyla geliştirilen test kitleri ile test edildi. D vitamini değerleri kontrol grubu ile karşılaştırıldığında iki grup arasındaki fark istatistiki açıdan önemsiz bulundu (P>0,05). Sonuç olarak, D vitamini düzeylerinde hastalıktan bağımsız olarak beslenme ve barınmanın etkili olabileceği düşünülmektedir. Bu konuda daha fazla araştırmaların yapılması fayda sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, vitamin D levels were investigated in Canine Distemper Virus-infected and healthy dogs of both sexes, different age groups and breeds with acute or subacute symptoms brought to private clinics in and around Antalya. A total of 40 dogs, 20 in the study group and 20 in the control group, were evaluated. Examples Savant brand Beijing Biotechnology Co. Ltd. It was tested with test kits developed for the quantitative determination of 25-OH- D3 levels in serum plasma or blood samples, such as 25-OH- D3. When vitamin D values were compared with the control group, the difference between the two groups was found to be statistically insignificant (P>0,05). As a result, it is thought that nutrition and accommodation may be effective in vitamin D levels independently of the disease. Further research on this issue may be beneficial.