Yetişkin bireylerin beslenme bilgi düzeyleri ile çevreye duyarlı beslenmeye yönelik tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of adult individuals' nutrition knowledge levels and their attitudes and behaviors towards environmentally friendly nutrition
  1. Tez No: 895255
  2. Yazar: BÜŞRA NUR GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma yetişkin bireylerin beslenme bilgi düzeyi ile çevreye duyarlı beslenme davranışı arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla 19-64 yaş aralığındaki 275 gönüllü birey ile yürütülmüştür. Katılımcılara genel özelliklerini sorgulayan“Tanımlayıcı Anket Formu”; beslenme bilgisini ölçen“Yetişkinler İçin Beslenme Bilgi Düzeyi (YETBİD) Ölçeği”; çevreye duyarlı beslenmeye yönelik tutum ile davranışlarını belirleyen“Çevreye Duyarlı Beslenme (ÇDB) Ölçeği”ve“Besin Tüketim Sıklığı”yüz yüze olarak araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Bireylerin YETBİD ölçeği ortalama“Temel Beslenme ve Besin Sağlık Bilgisi”puanı 55,00±7,68 ve ortalama“Besin Tercihi”puanı 37,81±5,52 olarak saptanmıştır. Temel beslenme ve besin sağlık bilgisini etkileyen faktörler yaş, cinsiyet ve eğitim durumu olarak bulunurken doğru besin tercihini etkileyen faktörler yaş ve cinsiyet olarak belirlenmiştir (p0,05). Bu çalışmada beslenme bilgisi ile çevreye duyarlı beslenme arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu saptanmıştır. Yeterli beslenme bilgi seviyesine sahip olan kişiler çevreye duyarlı beslenmeye daha yatkın olmakta veya çevreye duyarlı beslenen bireylerin beslenme bilgisi daha fazla olmaktadır. Bu doğrultuda küçük yaştan itibaren toplumdaki bireylere doğru ve sürdürülebilir beslenme hakkında beslenme eğitimleri verilerek farkındalığın artırılması büyük önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with 275 volunteer individuals between the ages of 19-64 in order to examine the relationship between the nutritional knowledge level of adult individuals and their environmentally conscious eating behavior.“Descriptive Questionnaire Form”questioning the general characteristics of the participants;“Nutrition Knowledge Level Scale For Adults (NKLSA)”measuring nutritional knowledge;“Green Eating Survey (GES)”determining attitudes and behaviors towards environmentally friendly nutrition and 'Food Consumption Frequency' were applied face to face by the researcher. The mean score of“Basic Nutrition and Food Health Knowledge”and the mean score of“Food Preference”were found to be 55.00±7.68 and 37.81±5.52, respectively. The factors affecting basic nutrition and food health knowledge were found to be age, gender and educational status, while the factors affecting correct food preference were found to be age and gender (p0.05). In this study, it was determined that there is a positive relationship between nutritional knowledge and environmentally friendly nutrition. Individuals with adequate nutrition knowledge are more likely to adopt an environmentally friendly diet, or individuals with an environmentally friendly diet have more nutrition knowledge. In this direction, it is of great importance to raise awareness by providing nutrition education on proper and sustainable nutrition to individuals in the society from an early age.