Genç futbolcularda paraşüt antrenmanlarının sürat, ivmelenme, çeviklik ve patlayıcı kuvvet üzerine etkisi
The effect of parachute trainings on speed, acceleration, agility and explosive force in young football players
- Tez No: 895254
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEDE BAŞTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çalışmanın amacı, genç kadın futbolculara uygulanan paraşüt antrenmanlarının sürat, ivmelenme, çeviklik ve patlayıcı kuvvet üzerine etkisinin belirlenmesidir. Araştırmaya 20 kadın futbol oyuncusu gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmaya, Kadirli ilçesinde 2023-2024 sezonunda Türkiye Futbol Federasyonuna bağlı altyapı takımlarından Kadirli Savrun Spor Kulübü'nde lisanslı oynayan 14-17 yaş arasındaki kadın sporcular arasından gönüllü olarak katılmayı onaylayan, araştırma grubu yaş ortalamaları 14,90 yıl, kontrol grubu 15,40 yıl; araştırma grubu vücut ağırlığı ortalamaları 54,90 kg, kontrol grubu 52,00 (kg); araştırma grubu boy ortalamaları 1,64 cm, kontrol grubu 1,61 cm olan 20 kadın futbolcu dâhil edilmiştir. Futbolculara programlarına ek olarak 6 hafta sürecek şekilde haftada 3 gün paraşüt destekli antrenman programı uygulanmıştır. Futbolcuların boy uzunluklarını ölçmek için bir stadiometre (Holtain Ltd. UK) marka boy ölçüm cihazı, vücut ağırlıklarını ölçmek için bir baskül (Tanita 401 A, Japan) cihazı kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler ortalama ve standart sapma (Std. Sapma) olarak özetlenmiştir. Normallik sınaması Shapiro Wilk Testi ile gerçekleştirilmiştir. Değişkenlerin normallik analizi sonuçlarına göre grupların karşılaştırılmasında bağımsız örneklemler için t-testi ve Mann Whitney U testi uygulanmıştır. Ön test-son test karşılaştırmalarında bağımlı örneklemler için t-testi ve Wilcoxon testi gerçekleştirilmiştir. İstatistiksel önem düzeyi 0,05 olarak kabul edilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 27.0 paket programı kullanılmıştır. Katılımcılara ait tanımlayıcı bilgiler karşılaştırma sonucunda yaş, boy uzunluğu, vücut ağırlığı ve spor deneyimleri arasında anlamlı farklılık tespit edilmiştir (p>0,05). Araştırma ve kontrol grubunun ön testte ölçülen sürat (t=-,952), patlayıcı kuvvet (t=1,804) ve ivmelenme (U=49,000) skorlarının istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermediği belirlenmiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose of the study; The aim of this study is to determine the effect of parachute training applied to young female football players on speed, acceleration, agility and explosive power. 20 female football players participated in the research voluntarily. The average age of the research group was 14.90 (years) and the control group was 15. 40 (years) female football players, whose body weight average was 54.90 (kg) in the research group, 52.00 (kg) in the control group, 1.64 (cm) in the research group and 1.61 (cm) in the control group, were included. In addition to their program, the football players were given a parachute-assisted training program 3 days a week for 6 weeks. A stadiometer (Holtain Ltd. UK) brand height measurement device to measure the height of football players; A scale (Tanita 401 A, Japan) device was used to measure body weights. The data obtained in the study were summarized as mean and standard deviation (Std. Deviation). Normality testing was performed with the Shapiro Wilk Test. According to the results of the normality analysis of the variables, t-test for independent samples and Mann Whitney U test were applied to compare the groups. For pre-test – post-test comparisons, dependent samples t-test and Wilcoxon test were performed. The statistical significance level was accepted as 0.05. SPSS 27.0 package program was used to analyze the data. As a result of comparing the descriptive information of the participants, no significant difference was detected between age, height, body weight and sports experience (p>0.05). It was determined that the speed (t=-.952), explosive force (t=1.804) and acceleration (U=49.000) scores of the research and control groups measured in the pre-test did not show a statistically significant difference (p>0.05).