Experimental investigation of the mechanical properties fiber reinforced composites containing hybrid nanoparticles
Hı̇brı̇t nanopartı̇küller ı̇çeren elyaf takvı̇yelı̇ kompozı̇tlerı̇n mekanı̇k özellı̇klerı̇nı̇n deneysel ı̇ncelenmesı̇
  1. Tez No: 895266
  2. Yazar: AHMET KAYALAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURETTİN FURKAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, hibrit Çok Duvarlı Karbon Nanotüp (MWCNT) ve Nano Silika (NS) parçacıklarının Karbon/Aramid elyaf takviyeli hibrit kompozitlerin mekanik özellikleri üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla, MWCNT-NS hibrit nanopartikülleri belirli ağırlık oranlarında (0.5MWCNT:0.5NS, 0.33MWCNT:0.66NS ve 0.25MWCNT:0.75NS) epoksi reçineye %1 ağırlığı geçmeyecek şekilde eklenmiştir. Kompozit plakalar vakum destekli el yatırma yöntemi ile üretilmiştir. Çekme testleri, en yüksek çekme mukavemeti ve modülü değerlerinin ağırlıkça 1:1 hibrit nanopartikül oranında elde edildiğini göstermiştir. Ayrıca, üç nokta eğme testi ile eğilme davranışı incelenmiş ve en yüksek eğilme mukavemeti ve modülü 1:1 oranında elde edilmiştir. Düşük hızlı darbe davranışı, Charpy darbe testi ile değerlendirilmiş ve en yüksek enerji emilimi ve darbe tokluğu yine 1:1 MWCNT/NS oranında sağlanmıştır. Test sonrası hasar analizleri, kırılma özelliklerini incelemek amacıyla Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of hybrid Multi-Walled Carbon Nanotube (MWCNT) and Nano Silica (NS) particles on the mechanical properties of Carbon/Aramid fiber-reinforced hybrid composites. For this purpose, MWCNT-NS hybrid nanoparticles were added to the epoxy resin in specific weight ratios (0.5MWCNT:0.5NS, 0.33MWCNT:0.66NS, and 0.25MWCNT:0.75NS), not exceeding 1 wt%. Composite plates were produced using the vacuum-assisted hand lay-up method. The tensile tests revealed that the highest tensile strength and modulus values were observed with a 1:1 weight ratio of hybrid nanoparticles. Additionally, three-point bending tests were conducted to understand the flexural behavior, showing the highest bending strength and modulus in the 1:1 sample. Low-velocity impact behavior was evaluated using the Charpy impact test, where the highest energy absorption and impact toughness were also achieved with a 1:1 MWCNT/NS ratio. Post-test damage analyses were performed using Scanning Electron Microscopy (SEM) to examine the failure characteristics.