Genç yetişkinlik döneminde akıllı telefon uygulamalarında bağımlılık ve özgüven ilişkisi
The relationship between addiction and self-esteem in smart phone applications in young adulthood
  1. Tez No: 895280
  2. Yazar: FATMA ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ceza Adaleti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza Adaleti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüzde teknolojinin kullanım alanı oldukça yaygınlaşmıştır. En çok yaygın olan ulaşılabilirlik ve taşınabilirlikten dolayı akıllı telefonlardır. Akıllı telefonlara yüklenen uygulamalar günümüzün teknoloji bağımlılığını arttırmaktadır ve bu bağımlılık derecesine kadar ilerler ve bu bağımlılık insanlarla iletişim, etkileşim ve özgüven üzerinde büyük bir etkisi gözlemlenmiştir. Bu çalışmada genç yetişkinlik döneminde akıllı telefonlarda bağımlılık konusu günümüzde teknoloji kullanımının ve dijital medyanın genç bireyler üzerindeki bağımlılık ve özgüven ilişkisini incelemiştir. Araştırma sırasında açık kaynaklar taranmış güncel bilgiler takip edilmiştir ve çalışmaya eklenmiştir. Genç yetişkin bireylerde iki parçalı ölçek formu (akıllı telefon bağımlılık kısa form ölçeği, özgüven ölçeği) anket yoluyla veri toplanmıştır. Anket sonucunda üniversite mezunları akıllı telefon bağımlılığı daha fazladır. Cinsiyet olarak ise erkeklerin kadınlara göre daha fazla akıllı telefon bağımlılık ölçek form puanı yüksek çıkmıştır. Özgüven üzerinde ise en çok' Başka insanların övgülerini ve beğenilerini hak ettiğimi inanırım' maddesinin oranının yüksek bir oranda olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Erkeklerin kadınlara göre özgüven ölçek puanı fazla çıkmıştır. Kadınların ölçek puanları arasındaki fark erkelere göre daha fazladır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the use of technology has become quite widespread. The most common are smartphones due to storage and portability. Applications installed on smartphones increase today's technology flow and it progresses to the degree of addiction and this interaction has a great impact on communication with people, communication and lights. In this study, the issue of addiction to smartphones in young adulthood was examined and the relationship between addiction and self-confidence of technology use and digital media on young individuals today. During the research, open sources were scanned, updated information was followed and added to the study. Data was collected through a two-part scale form (smartphone addiction short form scale, self-confidence scale) survey on young adults. As a result of the survey, university graduates are more addicted to smartphones. In terms of gender, men had higher smartphone addiction scale form scores than women. On self-confidence, it was concluded that the item 'I believe that I deserve the praise and admiration of other people' had the highest rate. Men's self-confidence scale scores were higher than women. The difference between the scale scores of women is greater than that of men.