Piyano icra tekniğinin kanun çalgısına uyarlanması: 5 piyano eseri uyarlama örneği
Arrangement of piano performance technique to kanun instrument: 5 piano piece adaptation examples
- Tez No: 895282
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE GÜLBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Musikisi Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma, piyano repertuvarındaki eserlerin kanun çalgısıyla icra edilme sürecini ayrıntılı olarak incelemektedir. Kanunun sınırlı ses aralığı ve mandal kullanımı gibi özellikleri, piyano eserlerinin kanunla çalınmasını zorlaştırmaktadır. Ayrıca eserlerdeki tonal değişiklikler ve sık altere ses kullanımı, kanun icracısının teknik yeteneklerini sınırlandırmaktadır. Bu çalışma, piyano repertuvarındaki eserlerin kanunla çalınabilmesi için gerekli özel teknikleri ve pratik uygulamaları araştırmaktadır. Bu bağlamda, eserlerin uygunluğu, ses aralığı, tonal değişiklikler ve altere ses kullanımı gibi faktörler incelenmiştir. Araştırma, kanun icracısının teknik yeteneklerini geliştirmek ve piyano eserlerini etkili bir şekilde icra edebilmesini sağlamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, piyano tekniğinin kanun çalgısı üzerinde nasıl uygulanabileceğine dair bir kılavuz sunmaktadır. Bu çalışma, müzik eğitimi alanında piyano ve kanun çalgılarının birleşimini inceleyen literatüre önemli bir katkı sağlamaktadır. Araştırma, müzik eğitimcileri ve öğrencileri için yararlı olmasının yanı sıra gelecekteki benzer çalışmalara da rehberlik edebilir. Bu çalışmada kanun çalgısı tarihsel perspektiften ele alınmış, icra teknikleri hakkında genel bilgiler sunulmuştur. Ayrıca 19. yüzyılın önde gelen kanun icracılarına ve günümüz kanun yapımcılarına yer verilmiştir. Tezde incelenen eserler, Klasik ve Romantik dönemin ünlü bestecilerinden Ludwig van Beethoven ve Empresyonizm döneminin tanınmış isimlerinden Erik Satie'nin eserlerini kapsamaktadır. Bu eserler, kanun çalgısına uyarlanmış ve icra edilmiştir. Çalışma için hazırlanan on egzersiz, piyano repertuvarındaki uygun eserlerin kanunla icra edilmesine hazırlık sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study meticulously examines the process of performing piano repertoire on the qanun instrument. The qanun's limited pitch range and the use of articulation pegs challenges for playing piano pieces. Additionally, tonal changes and frequent use of accidentals in these pieces constrain the technical capabilities of the qanun player. This research investigates the specific techniques and practical applications necessary for performing piano repertoire on the qanun. In this context, factors such as the suitability of pieces, pitch range, tonal changes, and the use of accidentals are analyzed. The study aims to enhance the technical skills of the qanun player and enable effective performance of piano pieces. The results provide a significant guide on how piano techniques can be applied to the qanun. This work makes a substantial contribution to the literature examining the combination of piano and qanun instruments in music education. The research not only benefits music educators and students but also paves the way for similar future studies. In this research the historical context of the qanun is discussed, and general information about performance techniques is provided. Furthermore, prominent qanun performers of the 19th century and contemporary qanun makers are highlighted. The pieces examined in the thesis include works by Ludwig van Beethoven from the Classical and Romantic periods, and by Erik Satie from the Impressionist period. These pieces have been adapted for and performed on the qanun. The ten exercises prepared for this study aim to provide a preparatory framework for performing suitable pieces from the piano repertoire on the qanun.