Contagious effects of labor strikes on vertically relatedfirms
Grevlerin dikey ilişkili firmalar üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 895316
  2. Yazar: EROL OYTUN ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDA SELİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansal İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada grevlerin, grevden etkilenen firmaların dikey olarak ilişkili tedarikçileri ve müşterileri üzerindeki geniş ekonomik etkileri araştırılmaktadır. Ayrıca, tedarikçiler ve müşteriler arasındaki ürünlerin özgünlüğündeki farklılıklar analiz edilmekte ve özgün ürünler üreten veya satın alan firmaların grevlerden daha olumsuz etkilenip etkilenmediği test edilmektedir. Hoberg, Fresard ve Phillips'in metin tabanlı dikey ilişkili ölçütü kullanılarak etkilenen varlıklar önceki araştırmalardan daha kapsamlı bir şekilde belirlenebilmektedir. Sonuçlar, özgün ürünlerin tedarikçilerinin ve müşterilerinin Ar-Ge harcamalarının ve çalışan sayısının önemli ölçüde olumsuz etkilendiğini göstermektedir. Tedarikçilerin ve müşterilerin varlık getirisi ise herhangi bir testte grevden olumsuz etkilenmemektedir. Kanıtlar, grevlerin paydaşlar ve inovasyon üzerinde önemli bir etkisi olduğu ve odak firmadaki grev sonrasında pazarın değişikliklere uyum sağlayabildiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the broader economic impact of strikes on vertically related suppliers and customers of the struck firms. I also analyze the variation in the uniqueness of products among suppliers and customers, and test whether firms that produce or purchase the unique products are more adversely affected by strikes. I can identify the affected entities more comprehensively than the previous research by using Hoberg, Fresard, and Phillips' text-based vertical relatedness measure. My results show that R&D expenditure and the number of employees of customers of unique products are significantly negatively affected. Return on assets of suppliers and customers are not affected by the strike adversely. The evidence suggests that strikes have a significant impact on stakeholders and innovation, and the market can adapt to the changes after the strike in the focal firm.