İnsansız hava aracı fotogrametrisinde hassas konumlandırma
Precise positioning in unmanned aerial vehicle photogrammetry
- Tez No: 895317
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN KARAKIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
İnsansız hava araçlarının ortaya çıkmasıyla beraber, daha önceden yapılan hava fotogrametrisinde kullanılan uçurtma, uçak, helikopter vb. ile yapılan araçlara göre verimliliğine yönelik çalışmalar yapılmıştır. Sonucunda ise insansız hava araçlarıyla yapılan fotogrametrinin diğerlerine göre daha ekonomik, daha pratik, daha az zamanda ve daha az kişiyle yapılabildiği görülmüştür. Bu sebeplerden dolayı hava fotogrametrisinde en çok kullanılan araç olmuştur. GNSS (Global Navigation Satellite System) teknolojisinin sivil kullanıma açılmasıyla birlikte insansız hava aracı fotogrametrisi daha iyi sonuçlar vermektedir. Ağ-RTK yöntemi ortaya çıkmadan önce insansız hava aracı fotogrametrisi, Klasik-RTK ve PPK yöntemiyle yapılmıştır. Kurulduğu zamandan bugüne kadar sıkça kullanılan bu üç yöntemde insansız hava araçları üzerinde de kullanılmıştır; ama doğrulukları bu araç üzerinde doğruluğu tam olarak bilinmemektedir. Yapılan ölçümler her ne kadar pratik ve ekonomik olsa da hata değerleri fazla olursa bu ölçümlerin mühendislik açısından bir değeri kalmamaktadır. Bu sebeple CORS, RTK ve PPK yöntemlerinin doğruluğunun incelenmesi gerekmektedir. Bu çalışmada CORS, RTK ve PPK yöntemlerinin doğruluklarının karşılaştırılması yapılmıştır. Bu amaçla Muğla Fethiye bölgesinde 8 076 482 m²'lik alanda 13 tane Yer Kontrol Noktası (YKN) kullanılmıştır. CORS ve RTK yöntemlerinde DJI Phantom 4 RTK İnsansız Hava Aracı kullanılmış olup PPK yönteminde ise DJI Phantom 4 Pro İnsansız Hava Araçları kullanılmıştır. Gerçekleşen uçuşlarda her üç yönteminde aynı bölgede ve aynı günde gerçekleşmiş, aynı sayıda YKN kullanılmıştır. Bu tezde, yapılan ölçümler sonucunda hangi yöntemin doğruluğunun daha iyi olduğu belirlenmiş, geri kalan önemli olan kriterlerde ise her üç yönteminde birbirine göre avantaj ve dezavantajları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the emergence of unmanned aerial vehicles, studies have been carried out on their usability compared to the kites, planes, helicopters and other tools previously used in aerial photogrammetry. As a result, it has been seen that photogrammetry with unmanned aerial vehicles can be done more economically, more practically, in less time and with fewer people than others. For these reasons, it has become the most used tool in aerial photogrammetry. With the introduction of GNSS (Global Navigation Satellite System) technology into civilian use, unmanned aerial vehicle photogrammetry provides better results. Before the emergence of the Network-RTK method, unmanned aerial vehicle photogrammetry was done with the Classic-RTK and PPK method. These three methods, which have been frequently used since their establishment, have also been used on unmanned aerial vehicles; but their accuracy on this tool is not fully known. Although the measurements made are practical and economical, if the error values are high, these measurements have no value in terms of engineering. For this reason, the accuracy of CORS, RTK and PPK methods needs to be examined. In this study, the accuracies of CORS, RTK and PPK methods were compared. For this purpose, 13 Ground Control Points (GCPs) were used in an area of 8,076,482 m² in the Fethiye region of Muğla. DJI Phantom 4 RTK Unmanned Aerial Vehicle was used in CORS and RTK methods, and DJI Phantom 4 Pro Unmanned Aerial Vehicles were used in the PPK method. In the flights performed, all three methods were in the same region and on the same day, and the same number of GCPs were used. In this thesis, as a result of the measurements made, it was determined which method had better accuracy, and the advantages and disadvantages of all three methods were presented in the remaining important criteria.