Roma dönemi ahşap fıçıları
Roman wooden barrels
  1. Tez No: 895336
  2. Yazar: ÖMER FARUK ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAAN ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sualtı Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Ahşap fıçı antik dönemlerden beri önemli bir ambalaj ürünüdür. Gerek hafif olması gerek güvenilirliği gerekse de kolay kullanımı sayesinde birçok medeniyetlerde kullanıldığı düşünülen taşıma kabı olmuştur. Fıçıların kimin tarafından bulunduğu meçhuldür lakin Romalıların, Galyalılardan görüp kullandığı düşünülmektedir. Fıçı Roma'da kullanılmaya başlanınca, biçiminde ve kullanım alanlarında büyük değişiklikler olmuştur. Roma'nın dışında fıçı, taşıma kabı olarak kullanılırken, Roma'da şarap fermantasyonunda, ticari ürün taşımada, savaşlarda, su kuyularında, tabakhanelerde ve günlük yaşamın birçok alanında kullanılmaya başlanmıştır. Fıçılar Roma'da kullanım sonrasında da değerlendirilmiş ve fıçı yapımında kullanılan ahşap, evlerde dekorasyon amaçlı kullanılmıştır. Roma'da yazılı kaynağın yanı sıra arkeolojik çalışmalarda elde edilen veriler, fıçıların varlığına büyük ölçüde kanıt olarak gösterilir. Fıçı buluntularının birçoğunun üzerinde damgalar, yazılar ve dipintolar bulunmaktadır. Bu damgalar ve yazılar fıçının üretimi sırasında fıçıcı tarafından, doldurulduktan sonra şarap üreticisi tarafından, nakliye sırasında tüccar ve gümrük tarafından damgalanmış veya yazılmıştır. Hatta bazen boşaltıldıktan sonra yeniden kullanılan fıçılar dahi damgalanmıştır. Bu damgalama ve yazılar genelde fıçıda hangi ürünün taşındığı, fıçıyı kimin yaptığı, fıçının hangi şehre gideceği, bazen de fıçıyı alacak kişinin dahi ismi yazılırdı. Fıçı üzerindeki damgalar ve yazılar çok önem teşkil etmektedir. Arkeolojik çalışmalarda bulunun ahşap ve yazıtların birlikte incelenmesi, bu fıçıların kökeni ve kronolojisi hakkında bilgi vermektedir.
Özet (Çeviri)
The wooden barrel has been an important packaging product since ancient times. Thanks to its lightness, reliability and ease of use, it has been a transport container thought to have been used in many civilizations. It is not known who invented barrels, but it is thought that the Romans saw and used them from the Gauls. When the barrel was used in Rome, there were major changes in its form and usage. While outside Rome, the barrel was used as a transportation container, in Rome it was used for wine fermentation, commercial product transportation, wars, water wells, tanneries and in many areas of daily life. Barrels were also utilized after their use in Rome and the wood used in barrel making was used for decoration in houses. In addition to the written sources, archaeological studies as well as written sources in Rome provide a great deal of evidence for the existence of barrels. Many of the barrel finds bear stamps, inscriptions and dipintos. These stamps and inscriptions were stamped or written by the barrel maker during the production of the barrel, by the winemaker after filling, by the merchant and customs during transportation. Sometimes even barrels that were reused after being emptied were stamped. These stamps and inscriptions usually indicated which product was being transported in the barrel, who made the barrel, which city the barrel was destined for, and sometimes even the name of the person who would receive the barrel. The stamps and writings on the barrel are very important. The combination of wood and inscriptions found in archaeological studies provides information about the origin and chronology of these barrels.