German impact on Turkish political thought: Babanzade İsmail Hakki's Hukuk-i Esasiye
Türk siyasal düşüncesinde alman etkisi: Babanzade İsmail Hakkı'nın Hukuk-ı Esasiye eseri
  1. Tez No: 895337
  2. Yazar: ASIM ERDEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET FAİK KURTULMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez, Babanzade İsmail Hakkı'nın Osmanlı İmparatorluğu'nun İkinci Meşrutiyet dönemindeki hukuki ve siyasi düşüncesini, etkileyici eseri Hukuk-ı Esasiye (1913) ve Tanin'deki yazılarına odaklanarak incelemektedir. Babanzade'nin bir siyaset teorisyeni olarak rolü mevcut çalışmalarda yeterince incelenmemiştir. Bu çalışma, Babanzade'yi 20. yüzyıl başı Türk entelektüel hayatının daha geniş bağlamına yerleştirerek ve onun Batı hukuk devleti teorisini Doğu entelektüel gelenekleriyle sentezlediğini vurgulayarak bu boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Mevcut literatürde Fransız düşüncesinin Osmanlılar üzerindeki etkisi ağırlıklı olarak vurgulanırken, Alman düşüncesinin etkisi büyük ölçüde ihmal edilmiştir. Bu çalışma, Alman Hukuk Devleti (Rechtstaat) teorisinin Babanzade'nin çalışmaları üzerindeki önemli etkisini göstererek bu boşluğu gidermeyi amaçlamaktadır. Tezin ilk bölümü, II. Abdülhamid dönemi ve 1908 devrimi sırasındaki siyasi iklim de dahil olmak üzere tarihsel bağlamın incelenmesiyle başlar. Sonrasında, Babanzade'nin biyografisi ve entelektüel etkileri incelenmektedir. Daha sonra, Babanzade'nin devlet ve ulusal egemenlik teorilerini incelenir, onun bakış açısıyla Batılı hukuk devleti teorisyenleri ve İslam siyaset düşüncesi arasında benzerlikler ve karşıtlıklar tespit edilir. Ayrıca Babanzade'nin temsil, hükümet biçimleri ve karşılaştırmalı siyasetin temel meseleleri hakkındaki görüşleri incelenir. Sonuç olarak bu çalışma, Babanzade İsmail Hakkı'nın entelektüel mirasını yeniden değerlendirmekte, onun Türkçe literatürde hukuk ve siyaset teorisi ile siyaset bilimi alanındaki özgünlüğünü ve derinliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines Babanzade İsmail Hakkı's legal and political thought during the Second Constitutional period in the Ottoman Empire, focusing on his influential work Hukuk-ı Esasiye (Fundamental Law, 1913) and writings in Tanin. Babanzade's role as a political theorist has been underexplored in existing scholarship. This study aims to fill this gap by situating Babanzade within the broader context of early 20th-century Turkish intellectual life, emphasizing his synthesis of Western legal state theory with Eastern intellectual traditions. In the existing literature, the influence of French thought on the Ottomans is predominantly emphasized, while the impact of German thought has been largely neglected. This study seeks to address this imbalance by demonstrating the significant influence of German Legal State (Rechtstaat) theory on Babanzade's work. The dissertation begins with an exploration of the historical context, including the political climate during the Hamidian reign and the 1908 revolution. Babanzade's biography and intellectual impacts are also examined. Subsequently, the dissertation delves into Babanzade's theories on statehood and national sovereignty, drawing parallels and contrasts between his perspectives and those of Western legal state theorists and Islamic political thought. It further explores his views on representation, forms of government, and key issues in political science. Ultimately, this study reevaluates Babanzade İsmail Hakkı's intellectual legacy, emphasizing his originality and depth in legal and political theory, as well as in political science within Turkish scholarship.