Türkiye'deki çocuk gelişimi lisans programlarının incelenmesi
Examination of child development undergraduate programs in Türkiye
  1. Tez No: 895357
  2. Yazar: AHMET MERT DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ILGAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmada, Türkiye'deki uygulanan çocuk gelişimi lisans programlarının programın ögeleri bakımından incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaca ulaşmak için çocuk gelişimi lisans programı bulunan üniversitelerin Bologna ders bilgi paketlerine erişilerek nitel araştırma yöntemlerinden“doküman analizi”yönteminden yararlanılarak incelenmiştir. Konuyla ilgili her üniversitenin çocuk gelişimi lisans programı için Bologna ders bilgi paketlerinde bulunan program yeterlilikleri, dersler ve derslerin öğrenme çıktıları, derslerin içerikleri, önerilen strateji yöntem ya da teknikler ile ölçme ve değerlendirme yaklaşımları bir araya getirilerek analiz edilmiştir. Program yeterlilikleri ve öğrenme çıktılarının analizinde Bloom ve arkadaşları tarafından oluşturulan Bloom Taksonomisi dikkate alınmıştır. Dersler ve derslerin içerik boyutunu analiz ederken Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesinin (TYYÇ) eğitim öğretim temel alanları ve Çocuk Gelişimi Lisans Eğitimi Ulusal Çekirdek Programı (ÇUÇEP) baz alınmıştır. Önerilen strateji, yöntem ya da teknik ile ölçme değerlendirme yaklaşımlarında sıklıklarına bakılmıştır ve tüm bulgular alanyazında tartışılarak sonuca varılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; analiz edilen çocuk gelişimi lisans programlarında program yeterliliklerin üst düzey eğilimlere yönelik olduğu ancak derslerdeki öğrenme çıktılarının alt düzey eğilimlere yönelik olduğu tespit edilerek program yeterlilikleri ile öğrenme çıktıları arasında uyumun istenilen düzeyde olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Derslerde zorunlu derslerin ÇUÇEP'e göre biraz fazla çıksa da istenilen düzeyde olduğu kabul edilebilir. Zorunlu derslerin dağılımı ÇUÇEP'in önerdiği zorunlu derslere uygun iken seçmeli dersler farklılık göstermiştir. Ancak ÇUÇEP'te her üniversitenin kendi ihtiyaçları doğrultusunda karar verebileceğini belirtmiştir. Ders içeriklerinin TYYÇ eğitim öğretim temel alanlarından sağlık, eğitim bilimleri ve sosyal hizmet alanında dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Önerilen strateji, öğretim yöntem ya da tekniklerden öğretmen merkezli yöntem tekniklerin ağırlıkta olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ölçme ve değerlendirme yaklaşımları açısından da yoğunluğun geleneksel ölçme ve değerlendirme yaklaşımlarında olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the undergraduate programs in child development applied in Turkey in terms of program elements. To achieve this goal, the Bologna course information packages of universities offering child development undergraduate programs were accessed and analyzed using the“document analysis”method, one of the qualitative research methods. The program qualifications, courses, and learning outcomes of the courses, course contents, recommended strategies, methods, or techniques, and assessment and evaluation approaches in the Bologna course information packages for the child development undergraduate programs of each university related to the subject were compiled and analyzed. In the analysis of program qualifications and learning outcomes, Bloom's Taxonomy, created by Bloom and colleagues, was taken into account. While analyzing the content dimension of courses and their contents, the educational teaching main areas of the Turkish Qualifications Framework for Higher Education (TQFHE) and the National Core Curriculum for Child Development Undergraduate Education (NCCCDUE) were used as bases. The frequencies of recommended strategies, methods, or techniques and assessment and evaluation approaches were examined, and all findings were discussed in the literature and conclusions were drawn. According to the research results, it was determined that in the analyzed child development undergraduate programs, the program qualifications tended towards higher-level trends, but the learning outcomes of the courses tended towards lower-level trends, leading to the conclusion that the alignment between program qualifications and learning outcomes was not at the desired level. Although the number of compulsory courses in the courses exceeded NCCCDUE slightly, it was considered to be at an acceptable level. While the distribution of compulsory courses was in line with the compulsory courses recommended by NCCCDUE, elective courses varied. However, NCCCDUE indicated that each university could decide based on its needs. It was found that the course contents showed a distribution in the fields of health, educational sciences, and social services from the TQFHE educational teaching main areas. It was concluded that teacher-centered method techniques were predominant among the recommended strategy, teaching methods, or techniques. In terms of assessment and evaluation approaches, it was seen that traditional assessment and evaluation approaches were predominant.