Amasya ilinde dağılım gösteren cıcadellıdae (Insecta, Hemıptera) familyası türlerinin faunistik yönden incelenmesi
A faunistic study on cicadellidae (Insecta, Hemiptera) species distributed in Amasya, Türkiye
- Tez No: 895401
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KARAVİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu tez çalışması, 2022 yılında Türkiye'nin Orta Karadeniz Bölgesi'nde bulunan Amasya ilinde yürütülmüştür. Araştırmada Amasya ilinde dağılım gösteren Cicadellidae familyasına ait türlerin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırma materyalleri Amasya ilinde farklı yükseklikteki habitatlardan böcek toplama atrapı ile gündüz toplanmıştır. Toplanan örnekler standart böcek preparasyon yöntemine göre prepare edilip, müze örneği haline getirilmiştir. Örneklerin vücut büyüklüğü ve şekli, genital yapıları, renk ve desenlenmesi gibi taksonomik açıdan önem arz eden özellikleri detaylı olarak incelendikten sonra, literatürde taksonlar ile ilgili verilen tanım, şekiller ile ve daha önceden teşhisi yapılmış örnekler ile karşılaştırılarak teşhis edilmiştir. Araştırmanın sonucu olarak Amasya ilinde dağılım gösteren 15 tür belirlenmiştir. Bu taksonlar, Nast (1972)'ın vermiş olduğu sistematik düzene göre sinonimleri ile birlikte verilmiştir. Tespit edilen türler; Anaceratagallia ribauti (Ossiannilsson, 1938); Anaceratagallia glabra Dmitriev, 2020; Batracomorphus irroratus Lewis, 1834; Hebata decipiens (Paoli, 1930); Arboridia versuta (Melichar, 1897); Opsius stactogalus Fieber, 1866; Neoaliturus fenestratus (Herrich-Schäffer, 1834); Macrosteles quadripunctulatus (Kirschbaum, 1868); Doratura homophyla (Flor, 1861); Euscelidius variegatus (Kirschbaum, 1858); Arocephalus longiceps (Kirschbaum, 1868); Artianus manderstjernii (Kirschbaum, 1868); Euscelis lineolata Brullé, 1832; Psammotettix confinis (Dahlbom, 1850) ve Psammotettix alienus (Dahlbom, 1850)'tur. Bu türlerden, B. irroratus, O. stactogalus, N. fenestratus, M. quadripunctulatus ve E. variegatus ilk kez bu çalışma ile Amasya faunası için yeni kayıt olarak tespit edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarının bundan sonraki yapılacak çalışmalara katkı sunabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 2022 in Amasya province located in the Central Black Sea part of Türkiye. The aim of the research was to identify the species belonging to the Cicadellidae family distributed in Amasya province. Research materials were collected with insect nets during the daytime from habitats at different altitudes in Amasya province. The collected samples were prepared according to the standard insect preparation method and turned into museum specimens. After examining in detail the taxonomically important characteristics of the specimens, such as body size and shape, genital structures, colors and patterns, the species were identified by comparing the descriptions and figures given in the literature and the previously identified samples. As a result of the research, 15 species distributed in Amasya province were identified. These species are given with their synonyms in the systematic order given by Nast (1972). Detected species; Anaceratagallia glabra Dmitriev, 2020; Anaceratagallia ribauti (Ossiannilsson, 1938); Batracomorphus irroratus Lewis, 1834; Hebata decipiens (Paoli, 1930); Arboridia versuta (Melichar, 1897); Opsius stactogalus Fieber, 1866; Neoaliturus fenestratus (Herrich-Schäffer, 1834); Macrosteles quadripunctulatus (Kirschbaum, 1868); Doratura homophyla (Flor, 1861); Euscelidius variegatus (Kirschbaum, 1858); Arocephalus longiceps (Kirschbaum, 1868); Artianus manderstjernii (Kirschbaum, 1868); Euscelis lineolata Brullé, 1832; Psammotettix confinis (Dahlbom, 1850) ve Psammotettix alienus (Dahlbom, 1850). Among these species, B. irroratus, O. stactogalus, N. fenestratus, M. quadripunctulatus and E. variegatus were detected for the first time in this study as a new record for the Amasya fauna. The results of the study may contribute to future studies.