Sağlık çalışanlarında beş kişilik kuramı ile kişi-örgüt uyumunun örgütsel sessizliğe etkisi
The effect of five personality theory and person-organisation fit on organisational silence in healthcare employees
  1. Tez No: 895400
  2. Yazar: KADERGÜL BAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN BOZTOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı, sağlık çalışanlarının örgütsel sessizlik düzeylerini; beş faktör kişilik kuramı ve kişi-örgüt uyumu bağlamında incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini İstanbul ilinde bir kamu eğitim araştırma hastanesinde görev yapan 262 sağlık çalışanı oluşturmuştur. Eksik veya hatalı yanıtlanan anket sayısı 31 olarak tespit edilmiş ve analize 231 katılımcı dahil edilmiştir. Veriler Google form aracılığıyla toplanmış ve SPSS 27.0 ve AMOS 22.0 programları ile analiz edilmiştir. Araştırmada Kuruma İlişkin ve Demografik Bilgiler, Beş Kişilik Ölçeği, Kişi-Örgüt Uyumu Ölçeği ve Örgütsel Sessizlik Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi, güvenirlilik analizi, t-testi, ANOVA, korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Araştırmanın bulguları, sağlık çalışanlarında beş kişilik özelliklerinden sorumluluk ve yeniliğe açıklık boyutunun örgütsel sessizliği anlamlı ve negatif yönde korelasyonu bulunmaktadır. Sessizlik ve kişi-örgüt uyumu arasında korelasyon bulunmamaktadır. Sağlık çalışanlarında kişi-örgüt uyumunun kabullenici sessizliği anlamlı ve negatif, korumacı sessizlik anlamlı ve pozitif yönde etkilediğini göstermektedir. Sağlık çalışanlarının beş kişilik kuramı ve kişi-örgüt uyumunun örgütsel sessizliğe etkisi görüşleri arasında cinsiyet, eğitim seviyesi, medeni durum ve toplam tecrübeye göre anlamlı farklılık olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the organisational silence levels of healthcare workers in the context of five factor personality theory and person-organisation fit. The sample of the study consisted of 262 healthcare professionals working in a public education and research hospital in Istanbul. The number of incomplete or incorrectly answered questionnaires was determined as 31 and 231 participants were included in the analysis. Data were collected through Google form and analysed with SPSS 27.0 and AMOS 22.0 programs. Organizational and Demographic Information, Five Personality Scale, Person-Organization Fit Scale and Organizational Silence Scale were used in the study. Descriptive statistics, exploratory and confirmatory factor analysis, reliability analysis, t-test, ANOVA, correlation and regression analyses were used to analyze the data. The findings of the study show that the five personality traits of responsibility and openness to innovation have a significant and negative correlation with organizational silence. There is no correlation between silence and organization-person fit. It shows that organization-person fit has a significant and negative effect on accepting silence and a significant and positive effect on protective silence. It has been determined that there is no significant difference between the opinions of healthcare workers on the effect of five personality theory and organization-person fit on organizational silence according to gender, education level, marital status and total experience.