Depresyon ve intihar girişimi üzerine bir karşılaştırma çalışması
A comparison study on depression and suicide attempt
  1. Tez No: 895412
  2. Yazar: MEHMET SABRİ BOZDAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA BATUHAN KURTOĞLU, DOÇ. DR. İDRİS KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmada; depresyon tanılı intihar girişimi olan bireylerin, depresyon tanılı intihar girişimi olmayan bireylerin ve sağlıklı bireylerin çocukluk çağı travmaları, duygu düzenleme güçlüğü ve psikolojik dayanıklılık açısından karşılaştırılmaları amaçlanmıştır. Bununla birlikte grupların cinsiyet, medeni durum ve iş durumu karşılaştırılmıştır. İntihar girişimi olan bireylerin intihar nedeni ve yönteminin yanı sıra kendisinin ve aile bireylerinin intihar öyküsü de incelenmiştir. Çalışma grubu 18- 65 yaş arası bireylerden oluşmaktadır. Depresyon tanılı intihar girişimi olan 100, depresyon tanılı intihar girişimi olmayan 101 ve 96 sağlıklı birey olmak üzere toplam 297 kişi çalışmaya katılmıştır. Çalışmanın verileri kişisel bilgi formu, çocukluk dönemi örselenme yaşantıları ölçeği (ÇDÖYÖ), duygu düzenleme güçlüğü ölçeği kısa formu (DDGÖ-KF) ve yetişken psikolojik sağlamlık ölçeği kısa formu (YPSÖ-KF) ile elde edilmiştir. Veriler SPSS programında MANOVA testi ile analiz edilmiştir. Grupların demografik veriler açısından karşılaştırılmasında medeni durum açısından farklılıklara rastlanırken, cinsiyet ve iş durumuna göre anlamlı düzeyde farklılık tespit edilmemiştir. Grupların değişkenler açısından karşılaştırılmasında ise; depresyon tanılı intihar girişimi olan bireylerin depresyon tanılı intihar girişimi olmayan bireylere göre, depresyon tanılı intihar girişimi olmayan bireylerin de sağlıklı bireylere göre daha fazla çocukluk çağı travmaları yaşadıkları ve duygu düzenlemede daha fazla güçlük yaşamalarına karşı psikolojik dayanıklılık düzeylerinin daha düşük olduğu görülmüştür. Bu sonuçlardan hareketle gruplar arasındaki farklılıklar literatür bağlamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare individuals with suicide attempt diagnosed with depression, individuals without suicide attempt diagnosed with depression and healthy individuals in terms of childhood traumas, emotion dysregulation and psychological resilience. It was also aimed to compare the gender, marital status and employment status of the groups. In addition to the reason and method of suicide, the suicide story of the suicide attempters themselves and their family members were analyzed. The study group consisted of individuals between the ages of 18 and 65. A total of 297 individuals (100 with depression and suicide attempts, 101 without depression and suicide attempts, and 96 healthy individuals) participated in the study. The data of the study were obtained by personal information form, Childhood Trauma Questionnaire Brief Form (CTQ), Difficulties in Emotion Regulation Scale-Brief Form (DERS-16) and The Adult Resilience Measure Brief Form (ARM-BF). The data were analyzed with MANOVA test in SPSS program. In the comparison of the groups in terms of demographic data, differences were found in terms of marital status, while no significant differences were found in terms of gender and employment status. In the comparison of the groups in terms of variables, it was observed that individuals with suicide attempts diagnosed with depression experienced more childhood traumas than individuals without suicide attempts diagnosed with depression, and individuals without suicide attempts diagnosed with depression experienced more childhood traumas than healthy individuals, and had lower levels of psychological resilience despite having more difficulties in emotion regulation. Based on these results, the differences between the groups were discussed in the context of the literature.