Tahta üflemeli enstrümanlarda mikroorganizma tespiti ve mikroorganizmaların antibiyotiğe dirençliliklerinin araştırılması
Detection of microorganisms in woodwind instruments and investigation of antibiotic resistance of microorganisms
  1. Tez No: 895423
  2. Yazar: GÖKBERK İZGİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Müzik, tarih boyunca insanlar arasında duygusal ifadeyi, iletişimi ve kültürel bağları güçlendiren evrensel bir dil olmuştur. Müziğin büyülü notaları ve ritmi, insanları bir araya getirerek toplulukları birleştiren güçlü bir araç olarak kabul edilir. Klarnet, flüt, obua, fagot gibi ahşap üflemeli enstrümanlar, karakteristik ve sıcak tonları ile pek çok müzik türünde kilit bir rol oynar. Ancak, bu enstrümanlar, yıllarca süren kullanım sonucu bakım gerektirir ve mikroorganizma birikimine neden olabilir. Bu çalışma, ahşap üflemeli enstrümanlardaki mikrobiyal analize odaklanmaktadır. Klarnet gibi enstrümanlarda biyofilm oluşumunu incelemek ve bu biyofilmin içinde bulunan potansiyel patojenik mikroorganizmaları tespit etmek amaçlanmaktadır. Klarnet, çalıcının ağız dokusu ile doğrudan temas ettiği için mikroorganizma birikimine yatkın bir enstrümandır. Mikrobiyal analiz yöntemleri kullanarak bu çalışma, enstrümanların hijyenik koşullarını geliştirmek ve çalıcının sağlığını korumak açısından önem taşımaktadır. Özellikle astım, alerji veya bağışıklık sistemi sorunlarına sahip kişilerin, enstrümanlarını daha sık temizlemeleri ve dezenfekte etmeleri önerilmektedir. Organik uçucu yağlar gibi doğal temizlik ürünlerinin kullanılması, mikrobiyal yükü azaltmada yardımcı olabilir. Ayrıca, ahşap üflemeli enstrümanların temizliği ve bakımı konusunda daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. Bu araştırmalar, enstrüman temizliği pratiğini geliştirmek ve müzisyenlerin sağlığını korumak için daha iyi yöntemlerin geliştirilmesine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Music has been a universal language throughout history, strengthening emotional expression, communication, and cultural bonds among people. The enchanting notes and rhythm of music are widely recognized as a powerful tool that brings communities together. Woodwind instruments such as clarinets, flutes, oboes, and bassoons play a crucial role in various music genres with their characteristic and warm tones. However, these instruments require maintenance due to years of use and can accumulate microorganisms. This study focuses on the microbial analysis of woodwind instruments. The aim is to examine biofilm formation in instruments like the clarinet and to identify potential pathogenic microorganisms within these biofilms. The clarinet, being an instrument that comes into direct contact with the player's oral tissues, is prone to microbial accumulation. Using microbial analysis methods, this study holds importance in enhancing the hygienic conditions of these instruments and safeguarding the musician's health. Especially for individuals with asthma, allergies, or immune system issues, regular cleaning and disinfection of their instruments are recommended. The use of natural cleaning products like organic essential oils can assist in reducing microbial loads. Furthermore, there is a need for more research concerning the cleaning and maintenance of woodwind instruments. These studies can contribute to the development of better practices for instrument cleaning and the preservation of musicians' health.