Ceviz meyvesinde demir ve mangan konsantrasyonunu belirleyen genlerin GWAS metodu ile belirlenmesi
Detection of genes determining iron and manganase concentration in walnut fruit by GWAS method
  1. Tez No: 895444
  2. Yazar: ÖZGE DOĞANAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Ceviz, düşük glisemik indeksi ile insan sağlığına fayda sağlayan önemli bitkisel protein kaynaklarından biridir. Demir (Fe) ve Manganez (Mn), cevizin önemli besin bileşenlerinden ikisidir. Bu çalışmada ceviz meyvesindeki Mn ve Fe konsantrasyonlarıyla ilişkili SNP (Tek nükleotid polimorfizmleri) markörlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. 154 ceviz genotipinden oluşturulan populasyon iki farklı yıl boyunca değerlendirilmiş ve 16.473 SNP markörü ile genotipleme yapılmıştır. Toplam 154 genotip için GWAS (genom çapında ilişkilendirme çalışmaları) yapılmış ve sırasıyla beş ve 15 SNP'nin, ceviz genotiplerinde Fe ve Mn elementlerinin birikimini kontrol eden genlerle ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışma, ceviz meyvelerindeki mikro besin elementlerinin besin değeri konsantrasyonlarındaki farklılığın genetik temeline ışık tutmaktadır. Biyofortifikasyon stratejilerinde cevizin besin değeri bileşenlerini arttırmak için belirlenen markörler, markör destekli seçim (MAS) yapmak için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Walnut is one of the important plant protein sources that benefit human health with its low glycemic index. Iron (Fe) and Manganese (Mn) are two of the important nutritional components of walnut. This study aimed to determine SNP (Single Nucleotide Polymorphism) markers associated with Mn and Fe concentrations in walnut fruit. The population formed from 154 walnut genotypes was evaluated for two different years and genotyping was performed with 16.473 SNP markers. GWAS (genome-wide association studies) was performed for a total of 154 genotypes and it was determined that five and 15 SNPs, respectively, were associated with genes controlling the accumulation of Fe and Mn elements in walnut genotypes. This study sheds light on the genetic basis of the difference in nutritional value concentrations of micronutrients in walnut fruits. The markers determined to increase the nutritional value components of walnut in biofortification strategies can be used to perform marker-assisted selection (MAS).