Performance of fractional order controllers for two axis gimbal system
İki eksen gimbal sistemi için kesir dereceli kontrolcülerin başarımı
  1. Tez No: 895445
  2. Yazar: ECEM ÇETİNYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER MURAT KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sistem Dinamiği ve Kontrol Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Hava saldırı sistemleri tarafından sağlanan geliştirilmiş performansın önemi zaman içinde istikrarlı bir şekilde artmaktadır. Tipik olarak, bu sistemler navigasyon ve gözetim işlevlerini kapsar. Gimbal sistemleri, gözetleme, navigasyon ve hedef izleme ile ilgili özel gereksinimleri karşılamak üzere tasarlanmış mekanik veya elektronik cihazları kapsar. Kullanılan gimbal sistemine yüksek hedef takibi yeteneği sağlamak için hız döngüsünde kesir dereceli bir kontrolör tasarlanmıştır. Tasarlanan kesirli dereceli kontrolör ile geleneksel tamsayı dereceli kontrolör yapısını karşılaştırmak için öncelikle sistem tanımlaması yapılmış ve sistem modeli elde edilmiştir. Gimbal sisteminin yan ekseni için yapılan bu çalışmada Tustin, Simpson ve Al-Alaoui ayrıklaştırma yöntemleri ile FOPI denetleyicisi geliştirilmiştir. FOPI kontrolcüde çalışılan bu ayrıklaştırma metodlarının simülasyon ve gerçek sistem çıktıları elde edilmiştir. Tamsayı dereceli ve kesir dereceli kontrolcülerin performansı sayısal veriler sunularak karşılaştırılmıştır. Kesir dereceli kontrolcüde farklı optimizasyon metodları kullanılmıştır. Bu metodlar gerçek sistemde test edilmiştir ve kontrolcüdeki iyileşmeler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The importance of enhanced performance provided by air attack systems has been steadily increasing over time. Typically, these systems encompass navigation and surveillance functions. Gimbal systems comprise mechanical or electronic devices designed to meet specific requirements related to surveillance, navigation, and target tracking. In order to provide high target tracking capability for the gimbal system used, a fractional-order proportional-integral (FOPI) controller has been designed in the speed loop. To compare the designed fractional-order controller with the traditional integer-order controller structure, a system description was initially made, and the system model was obtained. In this study for the yaw axis of the gimbal system, the FOPI controller is developed using Tustin, Simpson, and Al-Alaoui discretization methods. Simulation and real system outputs of these discretization methods employed in the FOPI controller are obtained. The performance of integer-order and fractional-order controllers is compared by presenting numerical data. Various optimization methods are employed for the fractional-order controller. These methods are tested on the real system, and the improvements in the controller are presented.