'Sirâcü'z- Zalâm ve Bedrü't- Tamâm' adlı risalenin namaz bölümünün edisyon kritiği
Critical editation of the chapter on prayer from 'Siracü'z-Zalam ve'l-Bedru't-Temam'
  1. Tez No: 895452
  2. Yazar: ABDULLAH ALAHMAD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRULLAH DUMLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 343
Özet
Bu çalışma, Hanefî mezhebine mensup Yemenli Ebû Bekir b. Ali b. Muhammed el-Hâddâd el-Abbâdî ez-Zebîdî'nin (ö. 800 h.)“Sirâcü'z-Zalâm ve Bedrü't-Tamâm”isimli kitabının namaz bölümünün tahkiki ve incelenmesini konu edinmektedir. Bu eser, Merğînânî tarafından hazırlanan“Bidâyetü'l-Mübtedî”isimli metnin manzumesi olan“Dürrü'l-Mühtedî ve Zuhrü'l-Muktedî”nazmının şerhidir.“Bidâyetü'l-mübtedî”metni, Hanefî mezhebinin en temel ve en önemli metinlerden biri olarak kabul edilir. Bu metin hakkında pek çok şerh yazılmıştır. Yazılan şerhlere de şerhler ve haşiyeler eklenmiştir. Hiçbir dönemde bu kitaptan bağımsız bir eser kaleme alınamamıştır. Yemenli İmam el-Hâmilî, mezkûr metni kapsamlı bir şekilde yazıp ona:“Dürrü'l-Muhtedî ve Zuhrü'l- Muktedî fi nazmi Bidâyeti'l-Mubtedî”ismini vermiştir. Bu eser“el-Hâmiliyye”ismiyle meşhur olmuştur. Daha sonra ünlü âlim, tefsir ve diğer pek çok meşhur eserin yazarı olan öğrencisi Ebu Bekir el-Haddâd bu manzumeyi şerh etmiştir.
Özet (Çeviri)
Investigating and studying the full book of prayer from the book Sirāju alẓẓalāmi wbadru alttamāmi Abū Bakr Ali Beni Mohammed Haddadi Al-Abadi Al-Zabidi Al-Yemeni Al-Hanafi (S800 A.D.), which is an explanation of the system of the Gaddat know as (Alhamiliah). The beginner's board is considered one of the main resources in the Hanafi doctrine, one of the most important of which is undoubtedly. The annotations and annotations have many annotations and footnotes, after which no time is barely free of a book associated with it. The Hamili imam Al-Mustan Al-Mustan organized a partial organization called:“The role of the martyr and the ammunition of the imitator is the order of the beginner of the devotee”and is then known as: His disciple Abu Bakr al-Haddad, a renowned scientist with an interpretation and other famous classifications, is responsible for explaining this system.