Cu+2 ve Vo+2 katkılandırılmış Cd (NH4)2 (SO4)2 6H2Otutton tuzu, Vo+2 katkılandırılmış CdK2 (SO4)2-2H2O tuzu ile ışınlanan L.valin ve L.lösin metil ester hidroklorür, (CH3)3 NHBF4, (CH3)4N2 Zn Cl4, (CH3)4N2 CaCl4 tuzların
  1. Tez No: 56414
  2. Yazar: İBRAHİM KARTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ KÖKSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ffl ÖZET Bu çalışma başlıca iki kısımdan ibarettir. Birinci kısımda, Cd(NH4)2(S04)2.6H20 Tutton tuzuna Cu*2 ve VO+2 iyonlan katkılandınldı ve EPR çalışması yapıldı. Oda sıcaklığında ve 113 K de, manyetik alan kristalin b-ekseni doğrultusunda olduğu zaman Cu*2 iyonlanna ait tek site, fakat manyetik alan b-ekseni ile bir açı yaptığında iki site gözlendi. Ayrıca, manyetik alanın a*c düzlemindeki bütün yönelimlerinde de bakır atomuna ait tek site gözlendi. Bakınn çekirdek spininden gelen ince yapı etkileşmesi, ancak düşük sıcaklıklarda gözlenebildi. Bu sonuçlardan, yapıda manyetik olarak özdeş olmayan iki Cu*2 iyonu bulunduğu ve yapıya [Cu(H20)6]+2 yapısında Cd*2 iyonlarının yerine girdiği görüldü. Cu*2 iyonunun kaydedilen spektrumlardan EPR parametreleri hesaplandı. Gözlenen ve bulunan sonuçlar literatürlerle uyum göstermektedir. Hesaplanan EPR paremetrelerini kullanarak Cu*2 iyonlannın temel hal dalga fonksiyonu hesaplandı. VO*2 katkılandınlmış CdfNhUMSO^.BH^ kristalinin EPR spektrumlanndan yapıda VO*2 iyonlanna ait dört site gözlendi. Bu site' lardan ikisine ait spektrum çizgilerinin şiddeti diğerlerine göre daha düşük şiddettedir. VO*2 iyonu Cd*2 iyonlan île yer değiştirirken oksijen atomu su moleküllerinden birinin yerini almaktadır. Farklı doğrultudaki su moleküllerinin Cd*2 iyonuna uzaklığı aynı değildir. VO*2 iyonfanndaki oksijen atomlannın su moleküllerinin yerini alma nüfusu, su moleküllerinin Cd*2 iyonuna uzaklığı ile orantılıdır ve en yakın mesafedeki su moleküllerinin yerini aldığı gözlenemedi. Sonuç olarak, VO*2 katkılandınlmış Cd(NH4)2(S04)2.6H20 tek kristalinde VO*2 ye ait kimyasal olarak özdeş fakat manyetik olarak özdeş olmayan iki iyon gözlendi. VO*2 iyontanın, Cd*2 iyonlannın yerine [VO(H20)5r2 şeklinde girdiği görüldü. Aynca, CcHQCSO&^HzO tuzuna da VO*2 iyonu katkılandınldı. Bu çalışmada VO*2 iyonuna ait tek site gözlendi ve VO*2 iyonlannın da Cd*2 iyonlannın yerine [VO(H20)f2 şeklinde girdiği kanısına varıldı. Bu tezin ikinci kısımda, vücudumuzun temel yapı taşlanndan, amino asitlerin türevlerinden L-Valin ve L- Lösin metil ester hidrokforür amino asit tuzlan y ışınlan Be ışınlandı. Işınlanan örneklerin toz halinde kaydedilen EPR spektrumlân simüle edilerek, radikallerin EPR parametreleri belirlendi. Belirlenen EPR parametrelerinden örneklerde sıra ile [(CH3)2CHC(NH3)C02CH3]CI ve [(CH3)2CCH2HC(NH3)C02CH3]CI radikallerinin oluştuğu kanısına vanldı. Bazı amino asitler ve türevlerinde karboksil grubunda radikal gözlenmesine karşılık, bu çalışmada Valin ve Lösin kısımlannda radikal oluştuğunu gözledik.rv Amino asit türevlerine ilave olarak, (CH3)3NHBF4, [(CH3)4N]2ZnCİ4 ve l(CH3)4N]2CaCİ4 kristalleri de y ışınlan ile ışınlandı ve kaydedilen EPR spektrumlan (CH3)3N+ (trimetil amin radikali) radikaline atfedildi. Bu radikalin, ölçülen EPR parametrelerinden, (CH3)3NHBF4 kristalinde metil gruplanndaki protonlar ve ayrıca metil gruplan üç katlı simetri eksenleri etrafında dönme hareketi yaparken, [(CH3)4N]2ZnCU kristalinde, bu hareketin yanısıra radikalin üç katlı simetri ekseninin de, kristalin z ekseni etrafında bir dönme hareketi yaptığı kanaatine vanldı. Literatürlerdeki çalışmalarla yapılan karşılaştırma sonucu, trimetil yapısındaki moleküllerde oluşan (CH3)3N+ radikalinin üç katlı dönme ekseninin kristalin z ekseni ile çakıştığı sonucuna varıldı. [(CH3)4N]2ZnCİ4 kristalinde trimetil amin radikaline ait iki ve (CH3)3NHBF4 kristalinde tek site gözlendi. Tek kristali büyütülemeyen [(CH3)4N]2CaCI4 toz örneklerinde de trimetil amin radikali gözlendi fakat 14N a.i.y. sabitinin anizotropik incelemesi yapılamadı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This work is mainly consists of two parts. In the first part, Cu2* and V02+ ions were doped into Cd(NH4)2(S04)2.6H20 Tutton salt and studied by EPR. At room temperature and 113 K, a single site was observed, when the magnetic field is along the crystallographic fa- axis, but when magnetic field makes an angle with the b- axis then two sites were observed for the Cu2+ ions. Furthermore, for all the orientations of the magnetic field in the a*c plane, a single site was observed for the Cu2+ ions. Hyperfine structure from the copper nucleus was observed only at low temperatures. From these results, it is concluded that, two Cu2+ ions in the structure substitute Cd2+ ions in the form of [Cu(H20)6f2- Using the observed EPR parameters ground state wavefunction of the Cu2+ ions was obtained. Two V02+ ions were observed in the V02+ doped Cd(NH4)2(S04)2.6H20 single crystal which are chemically equivalent, but magnetically inequvalent. Each of them involves two sites, and one of them being present with small probability. As a result, four V02+ sites were observed in this work. When V02+ ions substitutes Cd2+ ions, oxygen atoms substitutes one of the water molecules. The water molecules are not in equal distance to the Cd2* ions at different orientations. Substitutional population of the V02+ ions is proportional to the distance of the water molecules to Cd2+ ion and V02+ substitution of the nearest water molecule. It is concluded that V02+ ions substitute Cd2+ ions in the form of rV0(H20)sJ+ 2. Furthermore, V02+ was doped into CdK2(S04)2.2H20 salt and a single site was observed for the VO2* ions. From the EPR spectra it is concluded that VO2* ions substitute Cd2+ ions in the form of [VO(H20)f2. As a second part of this thesis, L- Valine and L- Leucine methyl ester hydrochloride amino acid salts which are derivatives of the amino acids were irradiated by y- radiation. The EPR spectra of the ??- irradiated powder samples were simulated and the EPR parameters of the radicals were determined. It is concluded from the determined EPR parameters, that the radiation damage centre were [(CH3)2CHC(NH3)C02CH3]CI and [(CH3)2CCH2HC(NH3)C02CH3P radicals respectively to above order. Threfore the radiation damages parent parts of these molecules and not the ester parts. In addition to the above amino acid derivatives, (CH3)3NHBF4, [(CH3)4NfeZnCI4 and [(CH3)4N]2CaCI4 crystals were also irradiated by y- radiation and the optained EPR spectra were attributed to (CH3)3N* (three methyl amine radical) radical. It has been deduced from the measured EPR parameters that during rotation of protons of methyl groups around their C3V axis and that of methyl groups around three- fold symetry axis of the (CH3)3N+ radical inVI (CH3)3NHBF4 even the three- fold symetry axis of this radical rotates around the crystallographic z axis of the [(CH3)4N]2ZnCİ4 crystal. Compairing the present results with the literature work, it is concluded that three- fold rotation axis of the (CH3)3N* radicals is the same with crystallographic z axis in the trimethyl containing molecules. Magnetically different two sites were observed in the [(CH3)4N]2ZnCİ4 crystal and a single site was observed in the (CH3)3NHBF4. The (CH3)3N+ radical was also observed in y- irradiated [(CHs^NfeCaCU powder, but since any single crystal sould not be grown the anisotropic behavior of the 14N hyperfine structure constant could not, furthermore, be investigated.