Transformation of public space in Digital Age
Kamusal alanın Dijital Çağ'da dönüşümü
  1. Tez No: 895478
  2. Yazar: FATEMEH BADEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ÖZASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu tez, dijital teknolojilerin kamusal alanları nasıl dönüştürdüğünü ve bunların kentsel kimlik ve morfoloji üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Araştırma, akıllı bilgi sistemleri, dijital iletişim ağları ve dijital çözümler gibi dijital araçların entegrasyonuna odaklanarak, bu araçların erişilebilirlik, kapsayıcılık, sürdürülebilirlik, güvenlik ve dayanıklılığı artırmadaki rollerini analiz etmektedir. Çalışma, bu dinamikleri örneklemek için Singapur, Barcelona, Tokyo, Amsterdam ve İstanbul gibi şehirlerden vaka örnekleri içermektedir. Bulgular, dijitalleşmenin kentsel işlevselliği ve kullanıcı deneyimini derinden değiştirdiğini göstermektedir. Vaka çalışmaları, dijital araçların yeni etkileşim biçimlerini kolaylaştırdığını, kentsel hizmetleri yeniden tanımladığını ve kentsel kimliğin hem fiziksel hem de kavramsal yönlerini etkilediğini ortaya koymaktadır. Örneğin, İstanbul'un Kadıköy Meydanı, dijital altyapının sosyal dinamikleri ve mekansal düzenlemeleri nasıl değiştirebileceğini örneklerken, Tokyo ve Amsterdam gibi şehirler dijital entegrasyon nedeniyle kentsel form ve altyapıdaki değişiklikleri vurgulamaktadır. Anahtar bulgular, dijital ekranlar, etkileşimli yerleştirmeler ve akıllı teknolojiler gibi yeniliklerin sürdürülebilirlik ve kentsel gelişim hedeflerine katkıda bulunduğunu, ulaşım ve altyapı planlamasını etkilediğini göstermektedir. Ancak, tutarsız dijital benimseme ve teknolojinin hızlı evrimi gibi zorluklar da belirtilmektedir. Gelecek araştırmalar, bu zorlukları çeşitli kentsel bağlamları ve uzun vadeli etkileri inceleyerek ele almalıdır. Öneriler arasında yerel ihtiyaçlara göre dijital çözümler özelleştirmek, güvenlik ve sürdürülebilirliği iyileştirmek ve dijital ilerlemelere karşı kültürel mirası korumak yer almaktadır. Bu araştırma, dijital teknolojilerin kentsel tasarıma entegrasyonunda incelikli, disiplinler arası bir yaklaşımın gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores how digital technologies are transforming public spaces and their impact on urban identity and morphology. The research focuses on the integration of digital tools such as smart information systems, digital communication networks, and digital solutions, analyzing their roles in enhancing accessibility, inclusivity, sustainability, safety, and resilience. The study includes case examples from cities like Singapore, Barcelona, Tokyo, Amsterdam, and Istanbul to illustrate these dynamics. The findings demonstrate that digitalization profoundly alters urban functionality and user experience. Case studies reveal that digital tools facilitate new forms of engagement, redefine urban services, and influence both the physical and conceptual aspects of urban identity. For instance, Istanbul's Kadıköy Square exemplifies how digital infrastructure can shift social dynamics and spatial configurations, while cities like Tokyo and Amsterdam highlight changes in urban form and infrastructure due to digital integration. Key insights show that innovations such as digital displays, interactive installations, and smart technologies contribute to sustainability and urban development goals, affecting transportation and infrastructure planning. However, challenges such as inconsistent digital adoption and the rapid evolution of technology are noted. Future research should address these challenges by examining diverse urban contexts and long-term impacts. Recommendations include customizing digital solutions to local needs, improving security and sustainability, and preserving cultural heritage in the face of digital advancements. This research emphasizes the need for a nuanced, interdisciplinary approach to integrating digital technologies into urban design.