Deep learning-based multi-context-aware multi-criteria recommender system
Derin öğrenme tabanli çoklu bağlama duyarli çok kriterli öneri sistemi
  1. Tez No: 895523
  2. Yazar: IFRA AFZAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN KALELİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU YILMAZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Dijital bilginin yaygın hale gelmesiyle birlikte, Öneri Sistemleri (ÖS), bu geniş bilgi evreninde yol alabilmek için giderek daha kritik bir rol üstlenmektedir. Bu doktora tezinde, çoklu bağlam ve çoklu kriter verilerini tek bir sinir ağı modeli altında entegre eden yenilikçi bir derin öğrenme yaklaşımı önerilmektedir. Bağlam farkındalığına sahip ve çoklu kriterli bir öneri sistemi, geleneksel iki boyutlu ÖS yöntemlerine göre, bağlam farkındalığını ve birden fazla kriteri bünyesinde barındırarak önemli bir gelişme sunmaktadır. Çalışmamızda, çoklu bağlam ve kriterlerden elde edilen veriler, geleneksel yaklaşımlardan farklı olarak, tek bir yapı içerisinde işlenmektedir. Eşzamanlı işleme, bağlam ve kriterler arasında gelişmiş etkileşimlere olanak tanımakta ve böylece daha isabetli öneriler elde edilmektedir. Bağlam farkındalığına sahip sistemler, önerilerde bulunurken zaman ve konum gibi bağlamsal faktörleri dikkate alırken, çoklu kriter tabanlı yaklaşımlar, daha geniş bir değerlendirme ölçütü yelpazesi sunarak daha ilgili öneriler geliştirmektedir. Her iki yaklaşım da daha doğru ve kişiselleştirilmiş öneriler sağlama potansiyeline sahip olmasına rağmen, bağlamsal bilgi ve çoklu kriter değerlendirmeleri birlikte kullanılmamıştır. Bu eksikliği gidermek adına, bağlam farkındalığına sahip, çoklu kriterli bir öneri sistemine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu doğrultuda, her bir yaklaşımı ayrı ayrı ele almak yerine, bağlam farkındalığına sahip öneri sistemlerini çoklu kriter öneri sistemleri ile entegre eden bir derin öğrenme modeli geliştirilmiştir. Böylelikle sistem, bağlamsal ve kriterlere özgü değerlendirmeleri birleştirilmesiyle daha uyarlanabilir hale gelmekte ve daha doğru öneriler sunmaktadır. Önerilen yöntem, TripAdvisor ve ITM Rec veri kümeleri üzerinde uygulandığında, güncel öneri tekniklerinden daha yüksek doğruluk oranı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
As digital information becomes ubiquitous, Recommender Systems (RSs) become increasingly critical in navigating this vast landscape. In this dissertation, we propose a novel deep learning-based approach to integrate multi-context and multi-criteria data into a unified neural network model. A context-aware and multi-criteria recommender system enhances traditional two-dimensional methods of RSs by incorporating context awareness and multiple criteria. In our work, data from multiple contexts and multiple criteria are intricately woven together within a single architecture, unlike traditional approaches. Concurrent processing allows sophisticated interactions between context and criteria, resulting in more accurate recommendations. When context-aware systems make recommendations, they incorporate contextual factors, such as time and location, while multi-criteria-based approaches utilize a broader range of evaluative criteria and offering more relevant suggestions. For making recommendations, contextual information and multi-criteria ratings have not been used together, despite both approaches having advantages in producing more accurate and personalized referrals. To fill this gap, a context-aware, multi-criteria recommender system is needed. We employ a deep learning model that integrates context-aware recommendation systems with multi-criteria recommendation systems, instead of processing each separately. Hence the system becomes more adaptive and delivers more accurate recommendations, as contextual and criteria-specific insights are combined to create personalized recommendations. The proposed method provides more accurate predictions than state-of-the-art recommendation techniques when applied to TripAdvisor and ITM-Rec datasets.