Eklemeli imalat ile üretilen AlSi10Mg alaşımında korozyon davranışı ile mekanik performansın optimizasyonu
Optimization of mechanical performance and corrosion behavior in AlSi10Mg alloy produced by additive manufacturing
- Tez No: 895524
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL İPEK SELİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Seçici lazer ergitme (SLE) yöntemi ile üretilen AlSi10Mg alüminyum alaşımının havacılık sektöründeki kullanımı, hafif ve yüksek mukavemetli bir alaşım olması sebebiyle, günden güne yaygınlaşmaktadır. SLE yöntemi tasarım özgürlüğü ve karmaşık yapıların üretilebilirliğini sağladığı için tercih edilmektedir. Bu çalışmada, SLE yöntemi ile üretilen dikey ve yatay tarama stratejisine sahip AlSi10Mg alaşımının korozyon davranışı hem ısıl işlem uygulanmamış hem de T6 ısıl işlemi uygulanmış olan numunelerde, malzemenin uygulama alanları ve uygulamada maruz kalacağı şartlar göz önünde bulundurularak ağırlıkça yüzde 5 NaCl çözeltisi içeren 35 santigrat derecedeki tuz kabininde, 200 santigrat derecedeki açık atmosfer fırınında ve 25 santigrat derecedeki Aeroshell 555 yağı içerisinde incelenmiştir. Bununla birlikte mekanik performansın incelenmesi için sertlik testi ile soğuk (25 santigrat derece) ve sıcak çekme (100 ve 200 santigrat derecede) testleri de yapılmıştır. Aeroshell 555 yağı içerisinde ve 200 santigrat derecede 30 gün boyunca uygulanan korozyon testleri sonucunda tarama yönü ve ısıl işlem koşulundan bağımsız olarak herhangi bir oksitlenme ya da korozyon gözlemlenmemiştir. Tuz çözeltisi içerisinde gerçekleştirilen korozyon testleri sonucunda ise yatay tarama yönünde üretilip T6 ısıl işlemi uygulanmış numunenin en yüksek korozyon direncine sahip olduğu görülmüştür. Öte yandan, mekanik performans testlerinde tarama stratejisinin önemli bir etken olmadığı fakat T6 ısıl işleminin sertlik değerlerinde ve dayançta artış meydana getirdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The use of AlSi10Mg aluminum alloy produced by SLM method in the aviation industry is becoming more widespread day by day since it is a lightweight and high-strength alloy. SLM method is preferred because it provides design freedom and manufacturability of complex structures. In this study, corrosion behavior of AlSi10Mg alloy produced with SLM method with vertical and horizontal scanning strategy was examined in both as-built and T6 heat-treated samples. Corrosion tests were conducted in the salt cabin at 35 celcius containing 5 percent NaCl solution, in Aeroshell 555 oil at 25 celcius and in the open atmosphere furnace at 200 celcius, considering the application areas of the material and the conditions it will be exposed to. In addition, hardness tests and cold (25 celcius) and hot tensile (100 and 200 celcius) tests were also performed to examine mechanical performance. As a result of corrosion tests performed in Aeroshell 555 oil and at 200 celcius for 30 days, no oxidation or corrosion was observed, regardless of scanning direction and heat treatment condition. As a result of the corrosion tests carried out in salt solution, it was seen that the sample produced in the horizontal direction and subjected to T6 heat treatment had the highest corrosion resistance. On the other hand, it was observed that the scanning strategy was not an important factor in mechanical performance tests, but T6 heat treatment caused an increase in hardness values and strength.