Hayvansal ürünlerde genişlemiş spektrumlu beta- laktamaz üreten Escherichia coli tespiti ve antimikrobiyal dirençliliğin araştırılması
Detection of extended-spectrum beta-lactamase-producing Escherichia coli in animal products and investigation of antimicrobial resistance
- Tez No: 895549
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim dalı
- Bilim Dalı: Veterinerlik Besin Hijyeni ve Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Antimikrobiyal direnç halk sağlığı için büyük bir tehdit olarak değerlendirilebilirken her yıl yaklaşık 700.000 kişinin bu sebeple hayatını kaybettiği ve önlem alınmaması durumunda 2050 yılına kadar 10.000.000 kişiye ulaşacağı ön görülmektedir. Antibiyotikler hayvanlarda hastalık tedavilerinin yanında büyüme promatörleri olarak da kullanılmış ve bilinçsiz kullanım antimikrobiyal dirençlerin yayılımına sebep olabilirken bazı bölgelerde yasaklanmış olsa da, sorun global olarak değerlendirilmelidir. Bilinçsiz kullanım ve bakteriler arası kolay yayılım en önemli antibiyotik dirençlerinden biri olan genişlemiş spektrumlu beta laktamaz yayılımını arttırdığı öngörülmektedir. Kommensal olan fakat patojen türleri de bulunan ve fekal kontaminasyonun bir indikatörü olan Escherichia coli'de (E. coli) genişlemiş spektrumlu beta laktamaz (GSBL) üretimi görülebilmekte ve yıllara göre değişebilmekle birlikte satılan toplam antibiyotiklerin % 65'ini oluşturan beta laktamları hidrolize ederek direnç sergileyebilmektedir. Genişlemiş spektrumlu beta laktamaz üreten E. coli sebepli enfeksiyonlar üretmeyenlere göre daha fazla sağlık gideri oluşturduğu belirtilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü, insanlık için 10 küresel halk sağlığı tehdidinden biri olarak antimikrobiyal direnç'i göstermiştir. Bu çalışma kapsamında 65 hindi eti, 52 sığır eti, 50 çiğ süt ve 50 taze peynir olmak üzere 217 gıda örneğinde E. coli varlığı klasik mikrobiyolojik teknikler ve PZR tekniğiyle araştırılmıştır. Analizlere istinaden toplam 29 (% 13,3) adet E. coli pozitif suş izole edilmiş olup ilgili suşlarda disk difüzyon yönetimiyle belirli antibiyotik gruplarına karşı direnç saptanarak, çift disk sinerji testiyle GSBL varlığı fenotipik olarak araştırılmıştır ve 15 (% 51,7) suşun fenotipik olarak pozitif olduğu saptanmıştır. 23 (% 79,31) adet suşta çoklu antibiyotik direnci tespit edilmiş olup antibiyotik dirençlerinin genotipik doğrulaması için uygulanan multiplex PZR analizleri sonucu toplam 24 adet E. coli suşunda blaTEM, 2 adet E. coli suşunda ise hem blaCTX-M hem de blaTEM belirlenmiş ve blaSHV tespit edilememiştir. Sonuç olarak, çalışma kapsamında sıklıkla tüketilen gıda örneklerinden izole edilen ve çoklu antibiyotik direncine sahip olabilen E. coli varlığının halk sağlığı açısından önemli risk oluşturabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Antimicrobial resistance can be considered a major threat to public health, with approximately 700,000 people dying each year due to antimicrobial resistance and a projected increase to 10,000,000 by 2050 if no measures is taken. Antibiotics have been used as growth promoters as well as disease treatments in animals and unconscious use can lead to the spread of antimicrobial resistance. Unconscious use and easy spread between bacteria is predicted to increase the spread of extended-spectrum beta-lactamase, one of the most important antibiotic resistances. Escherichia coli (E. coli), which is a commensal but also pathogenic species and an indicator of fecal contamination, can produce extended spectrum beta lactamase (ESBL) and exhibit resistance by hydrolyzing beta lactams, which constitute 65% of the total antibiotics sold, although it may vary according to years. Infections caused by Extended spectrum beta lactamase producing E. coli are reported to cause more health costs than those that do not. The World Health Organization has identified antimicrobial resistance as one of the 10 global public health threats to humanity. In this study, 217 food samples including 65 turkey meat, 52 beef, 50 raw milk and 50 fresh cheese were analyzed for the presence of E. coli by classical microbiological techniques and PCR technique. Based on the analysis, a total of 29 (13.3%) E. coli positive strains were isolated and resistance to certain antibiotic groups was determined by disk diffusion method and ESBL positive presence was phenotypically investigated by double disk synergy test and 15 (51.7%) strains were phenotypically positive. In 23 (79.31%) strains, multiple antibiotic resistance was detected and as a result of multiplex PCR analysis for genotypic confirmation of antibiotic resistance, 24 E. coli strains were positive for blaTEM gene and 2 E. coli strains were both blaCTX-M and blaTEM positive and blaSHV was not detected. As a result, it was concluded that the presence of E. coli isolated from frequently consumed food samples within the scope of the study, which may have multiple antibiotic resistance, may pose a significant risk to public health.