Gömülü mıknatıslı senkron motor tasarımı ve rotor konfigürasyonlarının karşılaştırılması
Interior magnet sychronous motor design and comparison of rotor configurations
  1. Tez No: 895564
  2. Yazar: SEFA ERDİM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA KANDEMİR BEŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Elektrikli araç uygulamaları gibi bazı alanlarda elektrik motorunun geniş hız aralığında yüksek performans vermesi beklenir. Motor tasarımı değiştiğinde değişen parametrelerin performans üzerindeki etkisinin doğru analiz edilip yorumlanması gerekir. Değişen parametreler motorun momentine ve gerilimine etki eder. Momentin sürüş koşullarına, sarım sayısına ve mıknatıs konfigürasyonlarına göre değişimi, manyetik doygunluk dikkate alınarak incelenmiştir. Sarım sayısındaki azalma endüktans farkını azalttığı için relüktans moment birleşenini azaltır. Çapraz mıknatıslanma momentinin her zaman negatif olduğu ve bu bileşenin toplam momenti azalttığı ortaya çıkmıştır. Bu durumların okuyucular tarafından anlaşılması için halkalanma akısı ve mıknatıs hacimlerinin sabit tutulduğu 3 konfigürasyon oluşturulmuştur. Analiz, analitik çözüm ve testlerden elde edilen sonuçlar bu çalışmada karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In electric vehicle applications, the electric motor is expected to provide high performance in a wide speed range. When the motor design changes, the effect of the changing parameters on performance must be analyzed and interpreted correctly. Changing parameters affect the torque and voltage of the motor. The variation of torque according to driving conditions, number of windings and magnet configurations was examined by taking magnetic saturation into consideration. Since the decrease in the number of windings reduces the inductance difference, the reluctance torque component decreases. It turns out that the transverse magnetization moment is always negative and this compound reduces the total torque. In order for the readers to understand these situations, 3 configurations were created in which the annulation flux and magnet volumes were kept constant. The results obtained from analysis, analytical solutions and tests were compared in this study.