Koruma tedbirleri nedeniyle tazminat
Compensation due to protection measures
- Tez No: 895578
- Danışmanlar: DR. ASLIHAN ÖZTEZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Ceza yargılamalarında maddi gerçeğe ulaşabilmek bağlamında başvurulan geçici nitelikteki koruma tedbirleri, zarar hallerine sebep olabilmektedir. Bu gibi durumlarda hukuk devleti olmanın gereği, bireylerin zararlarının tazmin edilmesi gerekmektedir. Tezimizin birinci bölümünde; Koruma tedbirlerinin hukuksal dayanakları ve ilkeleri, Türk hukukundaki 1339 tarihli kanun ile başlayan ve 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'na kadar uzanan gelişimi, 5271 sayılı kanunda yer almış koruma tedbirlerinin nelerden ibaret olduğu ve anılan tedbirlere başvuru esnasında gözetilmesi gereken ortak özellikler anlatılmıştır. İkinci bölümünde ise tazminata cevaz veren koruma tedbirleri ve bu tedbirlerin detaylı incelenmesine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise CMK md.141 vd. kapsamında tazminat hususu,yargılama usulü, tazminat istenemeyecek haller, rücu gibi meseleler incelenmiş olup sonuç kısmında ise olumlu bazı görüş ve eleştirilere de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Temporary protection measures used in criminal proceedings in order to reach the material truth may cause harm. In such cases, as a requirement of the rule of law, individuals must be compensated for their damages. In the first part of our thesis, the legal basis and principles of protective measures, their development in Turkish law starting with the Law dated 1339 and extending to the Criminal Procedure Code No. 5271, what the protection measures included in Law No. 5271 consist of, and the common features that should be taken into consideration when applying for these measures are explained. In the second part, the protective measures that allow compensation and a detailed examination of these measures are included. In the third part, within the scope of the study, issues such as compensation under CMK art. 141 et seq., trial procedure, situations in which compensation cannot be claimed, and recourse were examined, and some positive opinions and criticisms were also included in the conclusion.