Exploring metaheuristic algorithms and solving phases for addressing a rich vrp encountered by a Turkish distributor
Türk dağıtıcıların karşılaştığı zengin araç rotalama problemi için metasezgisel algoritmaların ve çözüm süreçlerinin araştırılması
  1. Tez No: 895633
  2. Yazar: AHMAD BASSALEH
  3. Danışmanlar: Prof. EKREM DUMAN, Dr. MEHMET BAYRAM YİLDİRİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği ve Operasyon Yönetimi
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Lojistik zorluklar; özellikle artan petrol fiyatları ve değişen müşteri talepleri ışığında, küresel distribütörler için önemli bir malî yük oluşturmaktadır. Bu tez, Türkiye'deki bir distribütörün karşılaştığı Zengin Araç Rotalama Problemini (Rich Vehicle Routing Problem) ele almaktadır. Problem; otoyol ücretlerini, belirli müşteri kısıtlarını ve çeşitli VRP varyantlarında gözlemlenen özellikleri entegre eden çok amaçlı bir fonksiyon içermektedir. Çalışmamız, yeni bir Karma Tamsayılı Doğrusal Program (Mixed-Integer Linear program) aracılığıyla geliştirilen kesin (exact) bir yöntemin yanı sıra sezgisel (heuristic) ve metasezgisel (metaheuristic) algoritmalar kullanan kesin olmayan çözümler de dahil olmak üzere çeşitli çözüm yaklaşımlarını da sunmaktadır. Bulgularımız, özellikle iki aşamalı bir çözüm stratejisi aracılığıyla metasezgisel algoritmaların etkinliğini vurgulamaktadır: Başlangıçta problemi ayrı ayrı alt problemlere bölmek ve çözmek, ardından da bunları kapsamlı bir şekilde bütünleştirmek. İşbu çalışma, distribütörün mevcut planına kıyasla operasyonel maliyetlerde %5,13 azalma ile sonuçlanmış olup, araç filosunun günlük planlamasını optimize ederken kârlılığı artırmak ve yöneylem araştırmasındaki (Operations Research) uygulamaları daha da genişletmek için önemli bir potansiyele işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Logistical challenges pose a substantial financial burden for distributors worldwide, particularly in light of escalating oil prices and evolving customer demands. This thesis addresses a Rich Vehicle Routing Problem (RVRP) encountered by a distributor in Turkey. The problem involves a multi-objective function that integrates road tariffs, specific customer constraints, and features observed in various VRP variants. Our study explores diverse solving approaches, including an exact method developed through a novel Mixed-Integer Linear Program, as well as non-exact solutions employing heuristic and metaheuristic algorithms. Notably, our findings highlight the efficacy of metaheuristic algorithms, particularly through a two-phase solving strategy: initially dividing and solving the problem into individual sub-problems, then integrating them comprehensively. The study concluded with a 5.13% reduction in operational costs compared to the distributor's existing plan, indicating significant potential for enhanced profitability while optimizing the daily scheduling of the vehicle fleet, and further expanding applications in operations research.