From diversity to conservation: Insights for a national genetic monitoring program for honey bees in the face of climate change
Çeşitlilikten korumaya: İklim değişikliği karşısında bal arılarına yönelik bir ulusal genetik izleme programına ilişkin çıkarımlar
  1. Tez No: 895632
  2. Yazar: MERT KÜKRER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL CAN BİLGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoistatistik, Biyoloji, Genetik, Biostatistics, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bal arılarının (Apis mellifera) popülasyon genetiğini ve ekolojik dinamiklerini anlamak, koruma ve sürdürülebilir yönetim için önemlidir. Bu çalışmada Anadolu ve Trakya'daki 392 noktadan A. m. syriaca, A. m. caucasica, A. m. anatoliaca, A. m. meda alt türlerini ve C soy hattına ait bir ekotipi temsil eden 460 bal arısı örneği topladık. Ek olarak, Avrupa ve Kafkasya'nın diğer bölgelerinden örnekler alarak toplam örnek sayısını 691'e çıkardık. Bu örneklerde 30 mikrosatelit lokusunu genotipledik ve bölgedeki bal arılarının genetik çeşitliliğini ve popülasyon yapısını keşfetmek için çeşitli istatistiksel analizler kullandık. Analizlerimiz, alt türlerin dağılımına ve tanımlanan geçiş bölgelerine karşılık gelen farklı genetik kümeleri ortaya çıkardı. Gradyan Ormanı ve Genelleştirilmiş Benzeşmezlik Modellemesi kullanarak genetik çeşitliliğe dair çevresel itici güçleri tespit ettik. Sonuçlarımız, bal arısı popülasyon yapısını şekillendirmede iklimsel ve coğrafi etmenlerin önemini göstermektedir. Ek olarak, gelecekteki iklim senaryoları altında atasal grupların dağılımındaki olası değişiklikleri tahmin ettik. Ayrıca, korunan alanlara benzeşimi değerlendirdik ve temsil kabiliyeti ve tamamlayıcılığı göz önünde bulundurarak yeni koruma alanları önerdik. Genel olarak çalışmamız, bal arılarının popülasyon genetiği ve ekolojik örüntüleri hakkında değerli bilgiler sağlayarak, koruma ve yönetim için çevresel faktörlerin dikkate alınmasının önemini vurgulamaktadır. Bu bulguların, bölgede ve ötesinde bal arısı biyolojik çeşitliliğinin korunması, yönetimi ve sürdürülebilir arıcılık için çıkarımları vardır.
Özet (Çeviri)
Understanding the population genetics and ecological dynamics of honey bees (Apis mellifera) is crucial for their conservation and sustainable management. In this study, we collected 460 honey bee samples from 392 localities across Anatolia and Thrace, representing five subspecies: A. m. syriaca, A. m. caucasica, A. m. anatoliaca, A. m. meda, and the C lineage ecotype from Thrace. Additionally, we acquired samples from other regions in Europe and the Caucasus, bringing the total number of samples to 691. We genotyped these samples at 30 microsatellite loci and used various statistical analyses to explore the genetic diversity and population structure of honey bees in the region. Our analyses revealed distinct genetic clusters corresponding to the subspecies' distribution and identified transition zones. We further investigated the environmental drivers of genetic variation using Gradient Forests and Generalized Dissimilarity Modeling. Our results indicate that climatic and geographic factors are essential in shaping honey bee population structure. Additionally, we analyzed temporal changes in genetic diversity under future climate scenarios, predicting potential shifts in the distribution of ancestral groups. Moreover, we assessed protected area resemblance and proposed new conservation sites, considering representation and complementarity in ecological similarity. Overall, our study provides valuable insights into the population genetics and ecological patterns of honey bees, highlighting the importance of considering environmental factors for their conservation and management. These findings have implications for honey bee biodiversity conservation, management practices, and sustainable apiculture in the region and beyond.