A privacy preserving secure framework for miot devices using blockchain
Blockchain ​​kullanilan miot cihazlari için gizliliği koruyan güvenli bir çerçeve
  1. Tez No: 895653
  2. Yazar: MUHAMMAD KASHIF
  3. Danışmanlar: ASSIST. ASSOCIATE PROF. DR. KÜBRA KALKAN ÇAKMAKCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Tıbbi Nesnelerin ˙Interneti'nin (MIoT) geleneksel hasta saglık kayıtları (PHR'ler) ile ente- ˘ grasyonu, dogru tes¸his sa ˘ glayarak, yas¸amsal belirtileri takip ederek ve doktorlara veri anal- ˘ izi ic¸in gerc¸ek zamanlı veriler saglayarak hastaların bakım kalitesini artırma potansiyeline ˘ sahiptir. Ancak PHR'ler son derece ozeldir ve veri paylas¸ım s ¨ ureci ¨ onemli g ¨ uvenlik ve gi- ¨ zlilik endis¸elerini dogurmaktadır. Bu zorlukların ˘ ustesinden gelmek ic¸in bu tez iki yenilikc¸i ¨ yaklas¸ım onermektedir: Her ikisi de blockchain teknolojisinden yararlanan Gelis¸mis¸ Gi- ¨ zlilik Koruma Tabanlı blokzincir Mekanizması (EPIoT) ve Diferansiyel Gizlilik Koruma (DPP) yontemi.
Özet (Çeviri)
The integration of Medical Internet of Things (MIoT) with traditional patient healthcare records (PHRs) has the potential to improve patients' quality of care by providing accurate diagnosis, track their vital signs, and provide real-time data to doctors for data analysis thereby improving the quality of life. However, PHRs are highly private, and the data sharing process raises significant security and privacy concerns. To surmount these challenges, this thesis proposes two innovative frameworks: Enhanced Privacy Preservation Based Blockchain Mechanism (EPIoT) and a Differential Privacy Preserving (DPP) framework, both leveraging blockchain technology.