Sisteamin tayini için MOF temelli yeni bir potansiyometrik sensörün geliştirilmesi
Development of a new MOF based potentiometric sensor for Cysteamine determination
  1. Tez No: 895652
  2. Yazar: LÜTFİ KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH SAYDAN KANBEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Sisteamini tayin etmek için potansiyometrik PVC membran iyon seçici sensör(ISE) geliştirildi. Sensörün yapısında, iyonofor olarak metal organik kafes yapısı (MOF)kullanıldı. Metal organik kafes yapısı olarak Basolite C300 kullanıldı. Optimize edilmiş membran bileşimi %6.0 Basolite C300, %67.0 o-nitrofenil oktil eter (o-NPOE), %26.0polivinil klorür (PVC) ve %1.0 potasyum tetrakis(4-klorofenil)borat (KTpClPB)içermektedir ve bu membran bileşimi ile oluşturulan sensör üstün potansiyometrik performans özellikleri gösterdi. Sensör, sulu çözeltilerde 1.0×10−6 mol L -1 ile 1.0×10−2 mol L-1 (R2=0.9958) arasında değişen sisteamin konsantrasyonlarına, 51.5 mV/on kat eğim ve 8.0×10-7 mol L-1tayin limitiyle doğrusal bir yanıt sergiledi. pH çalışma aralığı, 3.2-9.1 ve cevap zamanı 10 saniyenin altında belirlendi. Sensör ayrıca önemli bir duyarlılık kaybı olmadan dokuz hafta boyunca çalışabilir. Geliştirilen sensörün tekraredilebilirliği oldukça yüksektir. Üretilen sisteamin seçici sensör, farmasötik preparatta oldukça başarılı bir şekilde uygulandı.
Özet (Çeviri)
A potentiometric PVC membrane ion selective sensor (ISE) was developed to determination of cysteamine. In the structure of the sensor, a metal organic framework structure (MOF) was used as an ionophore. Basolite C300 was used as the metal organic framework. The optimized membrane composition includes 6.0% Basolite C300, 67.0% o-nitrophenyl octyl ether (o-NPOE), 26.0% polyvinyl chloride (PVC) and 1.0% potassium tetrakis(4-chlorophenyl)borate (KTpClPB) and the sensor formed with this membrane composition showed superior potentiometric performance properties. The sensor exhibited a linear response to cysteamine concentrations ranging from 1.0×10−6 mol L-1 to 1.0×10−2 mol L-1 (R2=0.9958) in aqueous solutions, with a slope of 51.5 mV/decade and a limit of detection of 8.0×10−7 mol L-1 . The pH operating range was determined to be 3.2-9.1 and the response time was determined to be under 10 seconds.The sensor can also operate for nine weeks without significant loss of sensitivity. The repeatability of the developed sensor is quite high. The produced cysteamine selective sensor was applied quite successfully in pharmaceutical formulation.