Bazı Thymus türlerinin biyolojik aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of biological activity of some Thymus species
- Tez No: 895659
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ELİF ÇEPNİ YÜZBAŞIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Biotechnology, Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoteknoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Lamiaceae ailesinin üyesi olan Thymus türleri, aromatik özellikleri ve geniş biyolojik aktiviteleri ile tanınan çok yıllık bitkilerdir. Antimikrobiyal, antifungal ve antiinflamatuar aktivitelere sahip olan Thymus bitkileri ayrıca güçlü antioksidan kapasiteye sahip fenolik bileşikler içerir. Bu özellikleri sayesinde Thymus türleri, geleneksel tıpta soğuk algınlığı, öksürük, bronşit gibi solunum yolu rahatsızlıklarının tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ek olarak, gıda endüstrisinde doğal koruyucu ve aroma verici olarak değerlidirler. Genel olarak, Thymus türlerinin çok yönlü tıbbi ve ekonomik değeri, onları hem bilimsel araştırmalar hem de ticari uygulamalar için önemli bir bitki grubu haline getirmektedir. Bu çalışma, Kazdağı Milli Parkı'nda yetişen endemik Thymus pulvinatus ve Merzifon köy bölgesinde yetişen endemik olmayan Thymus longicaulis subsp. longicaulis'in bazı biyolojik aktivitelerinin belirlenmesini amaçlamaktadır. Bu çalışmada Thymus türlerinin metanolik ekstrelerinin antioksidan aktivitesi Total Antioxidant Status (TAS) kiti kullanarak ve Folin-Ciocalteu (F-C) yönteminden uyarlanan teknikle de fenolik madde miktarları tespit edilmiştir. Ayrıca gram-negatif bir bakteri olan Chromobacterium violaceum ATCC 12472 (CV12472) suşu kullanılarak anti-quorum sensing (anti-QS) aktivite özellikleri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, T. longicaulis subsp. longicaulis ekstresinin en yüksek antioksidan aktiviteye (1,060 ± 0,051 mmol Troloks eşdeğer/L) ve total fenolik madde (13 ± 0,088 mg GAE/g) içeriğine sahip olduğu belirlenmiştir. Her iki bitki ekstresi anti-QS aktivite bakımından değerlendirildiğinde, ekstre uygulanan bakteri kültürlerinin üremelerinde kontrol grubuna göre baskılanma gözlenmezken 500μg/ml'de uygulanan T. longicaulis subsp longicaulis ekstresinde %93.09, T. pulvinatus ekstresinde ise %78.84 oranında viyolasin üretiminin baskılandığı gözlenmiştir. Diğer konsantrasyonlarda baskılanma gözlenmekle birlikte en yüksek oranlar bu şekilde belirlenmiştir. Bu tez çalışması, ülkemizde yetişen T. longicaulis subsp. longicaulis ve T. pulvinatus türlerinin bazı biyolojik aktivitelerinin önemi üzerine durmasının yanı sıra, bu iki türün anti-QS aktivite özelliklerinin incelendiği ilk araştırmalardandır. Elde edilen bulgular, Thymus türleri için gelecekte yapılacak araştırmalara temel veriler sağlamayı amaçlamakta olup, bu türlerin farmasötik ve nutrasötik ürünler olarak ticarileştirilme potansiyeline katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
Members of the Lamiaceae family, Thymus species, are perennial plants known for their aromatic properties and broad biological activities. Thymus plants, which have antimicrobial, antifungal and anti-inflammatory activities, also contain phenolic compounds with strong antioxidant capacity. Due to these properties, Thymus species are widely used in traditional medicine for treating respiratory ailments such as colds, coughs, and bronchitis. Additionally, they are valuable in the food industry as natural preservatives and flavoring agents. Thymus species are also popular as ornamental plants in horticulture. Overall, the multifaceted medicinal and economic value of Thymus species makes them a significant group of plants for both scientific research and commercial applications. This study aims to determine some biological activities of the endemic Thymus pulvinatus, grown in Kazdağı National Park and he non-endemic Thymus longicaulis subsp. longicaulis, grown in the Merzifon village region. In this study, antioxidant activity of methanolic extracts of Thymus species was determined by using Total Antioxidant Status (TAS) kit and phenolic substance amounts were determined by the technique adapted from the Folin-Ciocalteu (F-C) method. In addition, anti-quorum sensing (anti-QS) activity properties were investigated using Chromobacterium violaceum ATCC 12472 (CV12472), a gram-negative bacterium. According to the obtained results, it was determined that T. longicaulis subsp. longicaulis extract had the highest antioxidant activity (1.060 ± 0.051 mmol Trolox equivalent/L) and total phenolic substance (13 ± 0.088 mg GAE/g) content. When both plant extracts were evaluated in terms of anti-QS activity, no suppression was observed in the growth of bacterial cultures applied with the extract compared to the control group, while violacein production was suppressed by 93.09% in T. longicaulis subsp longicaulis extract applied at 500 μg/ml and by 78.84% in T. pulvinatus extract. Although suppression was observed at other concentrations, the highest rates were determined in this way. This thesis emphasizes the importance of the some biological activities T. longicaulis subsp. longicaulis and T. pulvinatus species grown in our country, and is one of the first studies to examine the anti-QS activity properties of these two species. The obtained findings aim to provide foundational data for future research on Thymus species and will contribute to the commercialization potential of these species as pharmaceutical and nutraceutical products.