Development of lightweight foam concrete panels with high amount of construction and demolition waste
Yüksek hacimde inşaat ve yıkıntı atığı içeren hafif köpük beton panellerin geliştirilmesi
- Tez No: 895658
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞAHMARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
İnşaat sektörü, yüksek kaynak tüketimi, CO2 emisyonları ve bina yalıtım uygulamalarının çevresel etkileri nedeniyle önemli sürdürülebilirlik sorunlarıyla karşı karşıyadır. Sektörün önemli bir bileşeni olan Portland çimentosu, CO2 emisyonlarına önemli bir katkıda bulunmakta ve küresel sürdürülebilirlik hedeflerine uyum sağlamak için daha çevreci uygulamalar gerektirmektedir. Düşük ısı iletkenliği ve yoğunluğu ile bilinen hafif köpüklü betonlar yalıtım uygulamalarında önem kazanmaktadır, ancak Portland çimentosu ve agregalara olan bağımlılıkları sürdürülebilirlik endişelerini artırmaktadır. Bunu ele almak için, inşaat ve yıkım atıklarının (CDW) yapı malzemelerinde ikame veya bağlayıcı olarak kullanımı araştırılmaktadır. CDW, çimento üretiminin karbon ayak izini azaltabilir ve bina enerji verimliliğini artırarak inşaat sektöründe döngüsel bir ekonomiyi teşvik edebilir. Bu çalışma, önemli miktarda CDW kullanarak yapısal olmayan, hafif yapı yalıtım malzemeleri geliştirmeye odaklanmaktadır. Bağlayıcı faz olarak eko-hibrit bir çimento oluşturulmuş ve agrega fazı olarak ince geri dönüştürülmüş beton agregası (FRCA) kullanılmıştır. Karışımların fiziksel, mekanik ve termal özellikleri, eko-hibrit çimento, FRCA, köpürtücü ajan, silika-aerojel içeriği ve su-bağlayıcı oranı değiştirilerek değerlendirilmiştir. Araştırma, düşük kuru yoğunluğa ve termal iletkenliğe sahip ultra hafif yeşil köpük betonu başarılı bir şekilde geliştirerek yalıtım uygulamaları için uygun hale getirmiştir. CDW'nin bu malzemelere dahil edilmesi sürdürülebilirliği artırmakta ve çevresel ayak izini azaltarak küresel sürdürülebilirlik hedefleriyle uyumlu hale getirmektedir.
Özet (Çeviri)
The construction sector faces significant sustainability challenges due to its high resource consumption, CO2 emissions, and the environmental impact of building insulation practices. Portland cement, a key industry component, is a major contributor to CO2 emissions, necessitating greener practices to align with global sustainability goals. Lightweight foamed concretes, known for their low thermal conductivity and density, are gaining importance in insulation applications, but their reliance on Portland cement and aggregates raises sustainability concerns. To address this, the use of construction and demolition waste (CDW) as substitutes or binders in building materials is being explored. CDW can reduce the carbon footprint of cement production and improve building energy efficiency, promoting a circular economy in the construction sector. This study focuses on developing non-structural, lightweight building insulation materials using a significant amount of CDW. An eco-hybrid cement was created as the binder phase, and fine recycled concrete aggregate (FRCA) was used as the aggregate phase. The physical, mechanical, and thermal properties of the mixtures were evaluated by varying the content of eco-hybrid cement, FRCA, foaming agent, silica-aerogel, and the water-binder ratio. The research successfully developed an ultra-lightweight green foam concrete with low dry density and thermal conductivity, making it suitable for insulation applications. The incorporation of CDW in these materials enhances sustainability and reduces the environmental footprint, aligning with global sustainability objectives.