Fen bilgisi öğretmenlerinin STEM yaklaşımına ve fen eğitimine teknoloji, mühendislik ve matematik disiplinlerini entegre etme düzeylerine ilişkin görüşleri
Opinions of science teachers on the STEM approach and the level of integrating technology, engineering and mathematics disciplines into science education
  1. Tez No: 895675
  2. Yazar: YASEMİN ÜNALDI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFE GAMZE HASTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yenilenen ve güncellenen 2018 ve 2024 fen bilimleri öğretim programları incelendiğinde, mühendislik, teknoloji ve matematik disiplinlerinin fen konularının öğretimine entegre edilmesinin desteklendiği görülmektedir. Bu dört disiplinin birbirine entegrasyonu fen-teknoloji-mühendislik-matematik (FeTeMM ya da STEM) yaklaşımıyla tanımlanmaktadır. Bu yaklaşımın okullarda kendine yer edinmesiyle birlikte STEM eğitimi de günümüzde üzerine gittikçe daha fazla odaklanılan bir konu haline gelmiştir. Okullarda STEM eğitiminin başarılı bir biçimde verilebilmesi için öğretmenlerin STEM disiplinlerini entegre etme düzeyleri ve bu konudaki özyeterlikleri önemli faktörler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu anlamda araştırmanın amacı, fen bilgisi öğretmenlerinin fen dersine STEM disiplinlerini entegre etme düzeylerine ilişkin görüşlerini ve bu konudaki özyeterliklerini belirlemektir. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 bahar döneminde Doğu Anadolu bölgesinde yer alan bir il merkezi devlet okullarında görev yapan 10 fen bilimleri öğretmeni oluşturmaktadır. Çalışma nitel araştırma metodolojisine uygun olarak dizayn edilmiştir. Veri toplama aracı olarak yarı-yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Görüşmede katılımcılara uzman görüşü alınarak araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan 10 adet açık uçlu soru yöneltilmiş ve görüşme sırasında ses kaydı alınmıştır. Ses kayıtları çözümlenerek veriler analiz edilmiş, tablolar oluşturulmuş, tablolarda kategoriler belirlenmiş ve öğretmenlerin görüşleri kodlarla ifade edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre fen bilimleri öğretmenlerinin STEM tanımını doğru bir şekilde yaptıkları, STEM eğitimi ile diğer disiplinleri ilişkilendirebildikleri, STEM disiplinlerini fen bilimleri dersine entegre etme düşüncelerini belirttikleri, STEM uygulamalarında karşılaştıkları veya karşılaşabilecekleri sorunları ifade ettikleri tespit edilmiştir. Öğretmenler karşılaştıkları sorunları daha çok malzeme yetersizliği, altyapı sorunu, öğretmen bilgi yetersizliği şeklinde ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
When the renewed and updated 2018 and 2024 current science curricula are examined, it is seen that the integration of engineering, technology and mathematics disciplines into the teaching of science subjects is supported. The integration of these four disciplines is defined by the science-technology-engineering-mathematics (STEM) approach. With the establishment of this approach in schools, STEM education has become an increasingly focused topic. The levels of teachers' integration of STEM disciplines and their self-efficacy in this regard emerge as important factors for the successful implementation of STEM education in schools. In this regard, the research aims to determine the levels of science teachers in integrating STEM disciplines into science lessons and their self-efficacy in this regard. The research forms a working group consisting of 10 science teachers who work in state schools in a provincial center in the Eastern Anatolia region during the spring semester of 2022-2023. The study is designed in accordance with qualitative research methodology. The data collection tool used in the study was the semi-structured interview technique. During the interview, participants were asked 10 openended questions developed by the researcher after taking expert opinions, and audio recordings were made. The audio recordings were analyzed and the data were analyzed, tables were created, categories were determined in the tables and teachers' opinions were expressed with codes. According to the findings, it was determined that science teachers defined STEM correctly, expressed their thoughts on integrating STEM disciplines into science lessons, and identified the challenges they encountered or might encounter in STEM practices. Teachers mostly expressed the problems they encountered as lack of materials, infrastructure problems and lack of teacher knowledge.