Ortaöğretimde öğrenim gören Anadolu öğretmen lisesi yatılı erkek öğrencilerin psiko-sosyal sorunlarının incelenmesi, Akpınar Anadolu Öğretmen Lisesi örneği
Examining of pyscho-social problems of boarding male students who are educated in Akpınar Anatolian Teacher Training High School
- Tez No: 89569
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVZAT GÜLDİKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Sosyoloji, Education and Training, Psychology, Sociology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
78 OZ ET Orta öğretimde öğrenim gören Anadolu öğretmen lisesi yatılı erkek öğrencilerinin psiko-sosyal sorunlarının“ Akpınar Anadolu Öğretmen Lisesi örneği ile”konu edinen bu araştırmamız; Bu sorunların kaynağını öğrencinin gelmiş olduğu sosyal çevre, aile yapısı, sosyo -ekonomik düzeyi, dünyaya bakış açısı, kişiliği gibi faktörlerden oluşmaktadır.Öğrencinin tutum ve davranışlarını belirleyen diğer faktörler arasında onun beklentileri, psikolojik yapısı yer almaktadır.Bu faktörleri eklenen bir diğer etmende okula ait özelliklerdir. Araştırmada ortaya konan sorunlar öğrencilerin genelinde paralellik göstermektedir. Hepsinin sorunları ergenlik döneminde görülen fiziksel,psikolojik, sosyal ve eğitimsel problemlerdir. Bu problemlerin çözümü okul,aile,birey ve sosyal çevre koordinesiyle sağlanacaktır.Ailenin duyarsızlığı, öğrencinin sayısının fazlalığı,Öğretmen sayısının yetersizliği ve eğitim kurumlarının içinde bulunduğu alt yapısal eksiklikler daha iyi bir biçime getirilmesi gencin yaşama ve hayata daha olumlu bakmasına,daha üretken olmasını sağlayacaktır. Burada devletin üzerine düşen görev büyüktür. Eğitime ve gençlere verilen değer arttıkça hem gelecek teminat altına alınacak ve bu alanlardan kaynaklanan diğer problemler de kendiliğinden çözülmeye başlayacaktır.
Özet (Çeviri)
79 SUMMARY The results of the research of students socio-psychologial problem, who are studying at Akpinar Anatolian Teacher Training Higih Scholl as a boarder male students, The source of these diferences depend on the students;social environment, family's socio-ekonomic level, socio-cultural point of view to the personality and education Some of the other factors, which determine some one's attitudes and behaviours, are expectations, longings, interest, talents and pschological situation. One more factor to add for this subject is the school's features. The research has also shown us that especially thez students, who are chose friends and at the some age,have the some problems. These probemls are phsical, phychological, social, and educational problems, which are seen adolescence priod Family tohes important role to find a solution for these problems, Beside family, educator's to lerance and interests to their students has also an school-family- self coordination can be take an important role to salve this problem. Adding to probllem solution family's not enough sensetiveness number of students lack of sufficient gualifications of teachers and substiuctural lack of education foundations can be changed point of wiev and they would wandle their life more positive and provided that they are more productivity. As a result the importence of education should solve the countrjes other problem and gonverment has an important role of this manner