Yenidoğan dönemi ve çocukluk çağı hemorajik inmelerinde ilişkili faktörler, etiyolojinin belirlenmesi ve nörolojik sonuçlar
Associated factors, determination of etiology and neurological outcomes in neonatal and childhood haemorrhagic strokes
- Tez No: 895699
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK YALNIZOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Pediatrik hemorajik inme, erişkin yaş grubuna göre nadir görülmekle birlikte hastaların uzun yıllar nörolojik defisitle yaşamasına ve kaybına neden olmaktadır. Çalışmamızda 2000-2023 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi'nde, yenidoğan ve çocukluk çağında hemorajik inme tanısı almış, tedavi ve takipleri yürütülmüş hastalar retrospektif olarak incelenmiş; demografik özellikleri, nörolojik muayeneleri, risk faktörleri, nöroradyolojik bulguları ve izlemdeki özelliklerinin dökümünün yapılması, prognozu ve nörolojik sonucu öngörmede kullanılabilecek klinik, radyolojik özelliklerin ortaya konulması hedeflenmiştir. Çalışmamızda 61 çocukluk çağı, beş yenidoğan vakasına ulaşılmıştır. Çocukluk çağı hastalarında ortanca tanı yaşı yedi yaştı. Hastalar en sık fokal nörolojik bulgular (%55,7) ve bilinç düzeyi değişikliği (%34,4) ile başvurdu. Etiyolojide en sık hematolojik (%36,1) ve vasküler risk faktörleri (%29,5) saptandı. Kanama sıklıkla intraparankimaldi, en sık frontal lob (%32,7) tutulmuştu. Hastaların %30,5'inde inme ilişkili mortalite görüldü. Beyin ödemi tedavisi (%72,4) en sık kullanılan tedaviydi. Bilinen hastalık varlığı, erkek cinsiyet, GKS
Özet (Çeviri)
Pediatric haemorrhagic stroke is a rare condition compared to the adult age group, yet it results in mortality or causes patients to live with neurological deficits for many years. We retrospectively reviewed the patients with haemorrhagic stroke during neonatal period and childhood diagnosed and followed-up at Hacettepe University İhsan Doğramacı Children's Hospital between 2000 and 2023. We studied demographic characteristics, neurological examination findings, risk factors, neuroradiological findings and outcome aiming to reveal clinical and radiological features that could predict prognosis and neurological outcome. In our study, 61 childhood and five neonatal cases were included. The median age at diagnosis in childhood was seven years. Patients most commonly presented with focal neurological findings (55.7%) and altered mental status (34.4%). Haematological (36.1%) and vascular risk factors (29.5%) were the most common etiological factors. Haemorrhage was frequently intraparenchymal, mostly involving the frontal lobe (32.7%). Stroke-related mortality was observed in 30.5% of patients. Cerebral oedema treatment (72.4%) was the most common treatment. Presence of a known disease, male gender, GCS