Çocukluk çağı travmaları ile öz şefkat ve ruminasyon arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between childhood traumas, self-compassion and rumination
  1. Tez No: 895719
  2. Yazar: SÜMEYYE DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA YEŞİM CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Araştırmada yetişkin bireylerin çocukluk çağı travmaları ve öz şefkat arasındaki ilişkide ruminasyonun aracılık rolü incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini 18-65 yaş arası, 225'i kadın ve 127'si erkek olmak üzere toplam 352 katılımcı oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği, Öz Duyarlılık Ölçeği, Ruminatif Düşünce Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırma kapsamında Pearson Korelasyon, Çoklu Regresyon ve Aracı Değişken Analizleri kullanılmıştır. Korelasyon analizi, çocukluk çağı travmaları, öz şefkat ve ruminasyon arasında anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir. Yapılan çoklu regresyon analizinin sonucuna göre çocukluk çağı ruhsal travmasının ve ruminatif düşünce biçiminin öz duyarlılığı anlamlı düzeyde yordadığı bulunmuştur. Aracı değişkenler için yapılan Hayes'in geliştirdiği 'Process' makro eklentisi kullanılmıştır. Yapılan aracı rol analizlerine göre ruminatif düşünce biçiminin, çocukluk çağı ruhsal travmaları ile öz duyarlılık arasındaki ilişkiye ve duygusal ihmal ile öz duyarlılık arasındaki ilişkiye kısmi aracılık ettiği bulunmuştur. Analizler sonucunda elde edilen bulgular literatür çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, the mediating role of rumination in the relationship between childhood trauma and self-compassion in adult individuals was examined. The sample of the study consisted of 352 participants aged between 18-65, with 225 females and 127 males. Childhood Trauma Questionnaire, Self-Compassion Scale, Ruminative Thought Style Scale, and Personal Information Form were used as data collection tools. Pearson Correlation, Multiple Regression, and Mediation Analyses were employed in the study. Correlation analysis indicated a significant relationship between childhood trauma, self-compassion, and rumination. According to the results of multiple regression analysis, childhood trauma and rumination significantly predicted self-compassion. Hayes's 'Process' macro extension was utilized for mediation analyses. The results of mediation analyses revealed that rumination partially mediated the relationship between childhood trauma and self-compassion, as well as between emotional neglect and self-compassion. The findings were discussed within the framework of the literature.