Çocukluk dönemi duygusal istismar yaşantıları ve kendinden memnun olma arasındaki ilişkide öz-şefkat ve öz-eleştirel ruminasyonun aracılık rolü
The mediating role of self-compassion and self-critical rumination in the relationship between childhood emotional abuse experiences and self-satisfaction
- Tez No: 821455
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE REZAN ÇEÇEN EROĞUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışma, çocukluk dönemi örselenme yaşantıları ile kendinden memnun olma arasındaki ilişkide öz-şefkat ve öz-eleştirel ruminasyonun aracılık rollerinin olup olmadığını incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Ancak analizler sırasında çocukluk dönemi örselenme yaşantıları ölçeğinin alt boyutlarından birisi olan duygusal istismarın, modele daha iyi uyum sağladığı görüldüğü için araştırmanın devamında bağımsız değişken olarak duygusal istismar boyutu kullanılmıştır. Çalışma grubu 18-59 yaş aralığında yer alan genç yetişkin ve yetişkin katılımcılardan oluşmaktadır. Veri toplama işlemi hem yüz yüze (Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğrencileri) hem de çevrimiçi platformlardan olmak üzere iki şekilde tamamlanmış olup üniversite öğrencilerinden (yüz yüze) 293, çevrimiçi platformlardan 235 kişiye ulaşılmıştır. Çalışma doğrultusunda kullanılacak olan veriler, Kişiyi Betimleyici Bilgi Formu (araştırmacı tarafından hazırlanmıştır), Çocukluk Dönemi Örselenme Yaşantıları Ölçeği, Kendinden Memnun Olma (Öz Memnuniyet) Ölçeği, Öz Şefkat Ölçeği ve Öz Eleştirel Ruminasyon Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Toplanılan verilerin analizinde SPSS ve Mplus programları kullanılmıştır. Analizler sonucunda, çocukluk döneminde maruz kalınan duygusal istismar ile kendinden memnun olma arasında negatif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkinin olduğu görülmüştür. Ardından aracılık etkileri incelenmek üzere öz şefkat ve öz eleştirel ruminasyon değişkenleri önce tek tek, daha sonra birlikte olacak şekilde modele dâhil edilmiştir. Çocukluk döneminde maruz kalınan duygusal istismar ile kendinden memnun olma arasındaki ilişkide hem öz-şefkat hem de öz-eleştirel ruminasyon modele tek tek dâhil edildiklerinde her ikisinin de kısmi aracı role sahip olduğu görülmüştür. Her iki değişken aynı anda modele dâhil edildiğinde ise tam aracı role sahip oldukları gözlemlenmiştir. Araştırmanın son bölümünde elde edilen sonuçlara yönelik detaylı şekilde tartışma, yorum ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to check whether there are mediating roles of self-compassion and self-critical rumination in the relationship between childhood traumatic experiences and self-satisfaction. However, during the analyses, emotional abuse, which is one of the sub-dimensions of the world of childhood traumatic experiences, was acquired in order to see better fit of the model, and the dimension of emotional abuse was used as a variable. The study group consists of young adults and adult mirrors between the ages of 18-59. If the data collection process was separated in two ways, both face-to-face (Muğla Sıtkı Koçman University sites) and online platforms, 293 people were reached from university students (one hundred) and 235 people from online platforms. The basis protecting the working environment was collected through the Personal Descriptive Information Form (prepared by the researcher), Childhood Trauma Scale, Self-Satisfaction (Self-Satisfaction) Scale, Self-Compassion Scale and Self-Critical Rumination Scale. SPSS and Mplus programs were used in the analysis of the collected data. As a result of the analyzes, it was seen that there was a negative and widespread relationship between emotional abuse during childhood and self-satisfaction. Then, the variables of self-care and self-critical thinking were included in the model first individually and then together in order to examine their mediation effects. In the relationship between emotional abuse experienced in childhood and self-satisfaction, each part has an internal mediator role when included in both the self-compassion and self-critical rumination model. It has been observed that if both variables are included in the model at the same time, they have a full mediator role. In the last part of the study, detailed discussions, comments and suggestions regarding the results are given.