Kanser tanılı bireylerde gıda güvenliği bilincinin değerlendirilmesi
Evaluation of food safety awareness in individuals diagnosis with cancer
- Tez No: 895720
- Danışmanlar: PROF. DR. BESTE MELEK ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma ile kanser tanılı bireylerin gıda güvenliği bilincinin gıda güvenliğine yönelik bilgi, tutum ve uygulamaları ele alınarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Sağlık Bakanlığı-Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji ve Radyasyon Onkolojisi polikliniklerinde takipli kanser tanısı almış ortalama yaşı 58±13,8 yıl olan 200 gönüllünün katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 138 kadın (%69), 62 erkek (%31) katılım sağlamıştır. Katılımcılara uygulanan anket formunda katılımcıların sosyo-demografik özelliklerinin yanı sıra gıda güvenliği kavramını duyma ve hakkında bilgi edinme durumu, maddi durumun beslenme tercihlerini etkileme durumu, yemek hazırlamaya dahil olma durumları ve dışarıda yemek yeme sıklıkları, gıda güvenliği bilgisi, gıda güvenliğine dair tutumları ve uygulamalarını değerlendirmeye yönelik sorular bulunmaktadır. Analizler MedCalc® Statistical Software version 22.009 Programı kullanılarak yapılmıştır. Çalışmada katılımcıların %74'ünün daha önce gıda güvenliğine dair bilgi edinmediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to evaluate the food safety awareness of individuals diagnosed with cancer by considering their knowledge, attitudes and practices towards food safety. The study involved 200 volunteers, with an average age of 58±13.8, who had been diagnosed with cancer and were receiving care at the Medical Oncology and Radiation Oncology outpatient clinics at the Ministry of Health-Marmara University Pendik Training and Research Hospital. Of the participants, 138 were women (69%), and 62 were men (31%). The questionnaire form applied to the participants included questions aimed at assessing the participants' socio-demographic characteristics, as well as their knowledge of the concept of food safety and their knowledge about it, the extent to which financial circumstances affect nutritional preferences, their involvement in meal preparation and frequency of eating out, food safety knowledge, and their attitudes and practices regarding food safety. Data analysis was performed using the MedCalc® Statistical Software version 22.009 Program. The study revealed that 74% of the participants had not received prior education on food safety.