Âşık Garip Ali'nin hayatı, sanatı, tasavvuf anlayışı ve şiirleri
Âşik Garip Ali's life, art, mysticism and poetry
- Tez No: 895728
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 404
Özet
Bu tez çalışmasında halk edebiyatının önemli kollarından tasavvuf edebiyatının 20. yüzyıl temsilcilerinden, henüz hakkında herhangi bir akademik çalışma yapılmayan Âşık Garip Ali'nin hayatı ve şairliği çeşitli yönlerden ele alınarak bütün şiirleri üzerinden edebî yönü değerlendirilmiştir. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. I. Bölümde Âşık Garip Ali'nin Hayatı, II. Bölümde Âşık Garip Ali'nin Sanatı, III. Bölümde Âşık Garip Ali'nin Tasavvuf Anlayışı, IV. Bölümde Âşık Garip Ali'nin Şiirleri ve V. Bölümde Sonuç bölümü bulunmaktadır. Bu çalışmada Konyalı Âşık Garip Ali'nin hayatı boyunca yazdığı şiirlerinin tamamı neşredilmiştir. Bu şiirler; yapı, şekil ve muhteva açısından çeşitli konularda örnekler, dipnotlar ile birlikte izah edilerek paylaşılmıştır. Garip Ali, geleneksel halk şiiri ile tasavvufî düşünceyi harmanlayarak özgün bir şiir dünyası oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis presents an analysis of the life and poetry of Âşık Garip Ali, a prominent figure in 20th-century Sufi literature, which is a significant branch of folk literature. Despite his notable contributions to this field, Garip Ali has not yet been the subject of a comprehensive scholarly investigation. This research seeks to provide a detailed examination of his life and works, with a particular emphasis on the literary aspects of his oeuvre. Additionally, it evaluates the quality and significance of his poetic output in its entirety. The study is structured into five sections. Part I offers a biographical account of Garip Ali, while Part II provides an analysis of his artistic oeuvre. Part III explores the Sufi perspective on Garip Ali, and Part IV is dedicated to an exegesis of his poetic corpus. Part V concludes the study. This research presents a comprehensive collection of poems composed by the minstrel Garip Ali throughout his lifetime. These poems are elucidated with detailed explanations and illustrative examples, along with annotations on various aspects, including structural, formal, and content-related elements. Garip Ali crafted a distinctive poetic corpus by integrating traditional folk poetic forms with Sufi philosophical concepts.