Bilim halkla ilişkileri bağlamında TEKNOFEST'in ortaöğretim öğrencilerinin meslek seçimleri üzerine yansımaları
Reflections of TEKNOFEST on high school students' vocational choices in the context of science public relations
  1. Tez No: 895727
  2. Yazar: RECEP ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE GÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Tarih boyunca bilim alanında yaşanan gelişmelerin toplumlara doğru ve uygun bir şekilde aktarılması, bilim insanları ile bilim kuruluşlarının bilimsel çalışmalarının toplum tarafından anlaşılması giderek önemli hale gelmiştir. Bu bağlamda toplumun bilimi anlaması ve toplumun bilimle bağlantısı sürecinde halkla ilişkiler merkezi bir rol üstlenmiş ve bilim halkla ilişkileri kavramı popülerlik kazanmıştır. Bilim festivalleri, bilim halkla ilişkileri kapsamında kullanılan halkla ilişkiler araçlarındandır. Ülkemizde gerçekleştirilen bilim festivallerinden biri olan TEKNOFEST dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivalidir. Açımlayıcı sıralı karma desenle yürütülen bu araştırmanın amacı, TEKNOFEST'e katılan ve katılmayan ortaöğretim öğrencilerinden nicel sonuçlar elde ederek mesleki karar düzeylerini saptamak, sonrasında elde edilen sonuçları daha derinlemesine keşfetmek için araştırmanın amacına uygun olarak seçilmiş TEKNOFEST'e katılan öğrencilerle nitel görüşme yapmak ve bu festivalin meslek seçimleri üzerindeki rolü ve yansımalarını belirlemektir. Araştırmanın nicel boyutunda araştırma grubunu 781 lise öğrencisi oluşturmuştur. Elde edilen nicel verilerin istatistiksel analizinde IBM SPSS Statistics v26.0 paket programından yararlanılmıştır. TEKNOFEST'e katılan ve katılmayan öğrencilerin mesleki karar düzeylerine ilişkin hem alt boyut hem de toplam puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Araştırmanın nitel boyutunda ise 21 katılımcıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen nitel verilerin analizinde Nvivo 14 programı kullanılmıştır. Analiz sonucunda belirlenen temalar“Meslek Seçimine Etki Eden Faktörler”,“Seçilen Mesleğin Kişisel Özelliklere Uygunluğu”,“TEKNOFEST'e Katılma Nedenleri”,“TEKNOFEST'in Bilimsel Çalışmalara Duyulan İlgiye Etkisi”,“TEKNOFEST'e Katılımın Meslek Seçimine Etkisi”ve“TEKNOFEST'e Katılımın Meslek Tercihi Değişikliğine Etki Boyutları”olarak adlandırılmıştır. Araştırmada nicel ve nitel verilerin birleştirme işlemleri yöntem ve yorumlama düzeyinde yapılmış, nicel bulguların sonuçlarını açıklamak ve detaylandırmak için nitel veriler kullanılmıştır. İki verinin birleştirme işlemi anlatım ve birleştirilmiş görseller yoluyla gerçekleştirilmiştir. Literatürde yer alan bilgilere ve mevcut araştırmada ulaşılan bulgulara göre TEKNOFEST'in bireylerin meslek seçimlerini etkileyebilecek birçok avantajı beraberinde getirdiği ifade edilebilir. Meslek seçiminin bireylerin yaşamlarındaki dönüm noktalarından biri olduğu ve ortaöğretim öğrencilerinin bu dönemde kariyer hedeflerine ulaşmak için çeşitli planlar yaptığı düşünüldüğünde bireyleri milli teknolojiler konusunda bilgilendirme ve bilinçlendirmeyi hedefleyen TEKNOFEST'in, ortaöğretim öğrencilerinin mesleki ve kariyer gelişimlerini zenginleştirme konusunda katkılar sağlayacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
It has become increasingly important that the developments in the field of science throughout history are conveyed to the public accurately and appropriately, and that the scientific work of scientists and scientific organizations is understood by the public. In this context, public relations has assumed a central role in the public understanding of science and public engagement with science, and the concept of science public relations has gained popularity. Science festivals are one of the public relations tools used within the scope of science public relations. TEKNOFEST, one of the science festivals organized in our country, is the world's largest aviation, space, and technology festival. The aim of this study, which was conducted with an exploratory sequential mixed design, was to determine the level of vocational decision-making by obtaining quantitative results from high school students who participated and did not participate in TEKNOFEST, and then to conduct qualitative interviews with students who participated in TEKNOFEST selected by the purpose of this study to explore the results obtained in more depth and to determine the role and reflections of this festival on their vocational choices In the quantitative phase of the study, the research group consisted of 781 high school students. IBM SPSS Statistics v26.0 package program was used in the statistical analysis of the quantitative data obtained. Statistically significant differences were found between the mean scores of both sub-dimensions and total scores of the students who participated in TEKNOFEST and those who did not participate in TEKNOFEST regarding their vocational decision levels. In the qualitative phase of the study, semi-structured interviews were conducted with 21 participants. Nvivo 14 program was utilized to analyze the qualitative data obtained. The themes determined as a result of the analysis were named“Factors Affecting Vocational Choice”,“Appropriateness of the Selected Vocation for Personal Characteristics”,“Reasons for Participating in TEKNOFEST”,“The Effect of TEKNOFEST on Interest in Scientific Researches”,“The Effect of Participation in TEKNOFEST on Vocational Choice”and“Dimensions of the Effect of Participation in TEKNOFEST on Change of Vocational Preference”. In the study, quantitative and qualitative data were integrated at the level of methodology and interpretation, and qualitative data were used to explain and elaborate the results of quantitative findings. The process of integrating the two data was carried out through narration and combined visuals. According to the information in the literature and the findings of the current study, it can be stated that TEKNOFEST brings many advantages that can affect individuals' vocational choices. Considering that vocational choice is one of the turning points in individuals' lives and high school students make various plans to achieve their professional goals in this period, it can be asserted that TEKNOFEST, which aims to inform and raise awareness of individuals about national technologies, will contribute to enriching the vocational and career development of high school students.