Alçak gerilim da sistem tasarımı ve 400 VDA düzenleyici gerçekleştirilmesi
Low voltage dc system design and implementation of 400 VDS optimizer
  1. Tez No: 895745
  2. Yazar: GÜRKAN GÖK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÖLEN KUMBAY YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, bir Alçak Gerilim Doğru Akım (DA) sistem tasarımı ve DA Düzenleyici gerçekleştirilmesi anlatılmaktadır. Ön çalışma olarak DA mikro şebeke başarımının incelenmesi adına benzetim çalışması yapılmış ve gerekli ölçümler alınarak analizler gerçekleştirilmiştir. Alçak Gerilim DA gerilim değeri 400 VDA olarak belirlenmiştir. Sistemde yer alan her fotovoltaik panel DA Düzenleyici ile 400 VDA çıkış geriliminde çalışabilmektedir. DA Düzenleyici, paralel yapıda iki çapraz çevirgeç kullanarak ortak bara değeri olan 400 VDA gerilim ve değişken akım üretmektedir. Sistem tasarımında, ortak baradan doğrudan güç çekilmesinin test edilebilmesi için örnek yükler eklenmiştir. Şebeke ve Alçak Gerilim DA sistemi arasındaki güç akışının sağlanması için DA-AA tam köprü evirgeç tasarlanmıştır. DA-AA evirgeç, çift yönlü, gerçek ve reaktif güç denetimini sağlayabilecek şekilde bağlaşımı kesme denetim yapısı kullanılarak tasarlanmıştır. Tasarlanan DA-DA çapraz çevirgeç 220 W ve 400 VDA değerlerine sahip olacak şekilde gerçeklenmiş ve test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the design of a Low Voltage Direct Current (DC) system and a DC optimizer. Initially, a system simulation was established to evaluate the performance of a DC micro grid, and measurements were taken and analyzed. The Low Voltage DC voltage value is set at 400 VDC. Each photovoltaic panel in the system can operate at an output voltage of 400 VDC with the assistance of a DC optimizer. The DC optimizer, utilizing an interleaved flyback converter structure, generates the system bus bar value of 400 VDC with variable current. In the system design, sample loads were incorporated into the system simulation to test the power drawn directly from the common bus bar. Additionally, a DC-AC full bridge inverter was designed to facilitate power flow between the grid and the Low Voltage DC system. The DC-AC inverter employs a decoupling control structure to provide bidirectional real and reactive power control. The simulated DC optimizer was implemented and tested, achieving values of 220 W and 400 VDC.