E-ticaret ve fiziksel AVM mağazalarında perakende müşterilerinin satın alma davranışlarının incelenmesi
Examining the purchasing behavior of retail customers in e-commerce and physical shopping mall stores
  1. Tez No: 895744
  2. Yazar: CANSU DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BÜYÜKASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Public Relations, Advertising, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Tüketicinin satın alma sırasında geçirdiği aşamalar ve karar verme sürecini etkileyen çeşitli faktörler, gelişen teknoloji ve değişen ihtiyaçlarla birlikte sürekli evrilmektedir. Özellikle giyim sektöründe büyük bir deneyim alanı sağlayan ve satın alma işleminin gerçekleştiği fiziksel mağazalar hâlâ pek çok müşteri için vazgeçilmez alışveriş noktalarından biri olmaktadır. 2000'li yıllarda ortaya çıkan ve etkisini gün geçtikçe artıran çevrim içi mağazalar da artık pek çok müşteri tarafından kabul görmekte, hatta ilk tercih olabilmektedir. Tüketici davranışlarını öğrenmek ve satın alma yolculuğunda tüketicinin deneyimlerini anlamak isteyen giyim markalarının, hem fiziksel hem çevrim içi mağaza müşterilerini analiz edebilmeleri ve buna uygun düzenleme yapmaları önem kazanmaktadır. Bu çalışmanın amacı; fiziksel ve çevrim içi mağaza müşterilerinin satın alma yolculuklarını, tüketici davranışlarını, alışveriş deneyimlerini ve karar verme süreçlerini analiz etmek ve karşılaştırmaktır. Bu karşılaştırmanın ortaya koyduğu verilerle de satın alma süreçlerinde tüketici davranışını olumlu ya da olumsuz etkileyen etkenleri ortaya çıkararak literatüre katkı sunmak amaçlanmaktadır. Çalışma nitel araştırma yöntemlerinden biri olan birebir görüşme yöntemiyle hazırlanmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler çalışmanın bulgular kısmında detaylı bir şekilde incelenmiş ve bu görüşmelerden çıkarılan sonuçlar hem literatüre katkı sağlamak hem de perakende alanında çalışanlara önerilerde bulunmak amacıyla çalışmada yer almıştır.
Özet (Çeviri)
The stages that the consumer goes through during the purchase and various factors affecting the decision-making process are constantly evolving with developing technology and changing needs. Especially in the clothing sector, physical stores, which provide a great experience area and where the purchase process takes place, are still one of the indispensable shopping points for many customers. Online stores, which emerged in the 2000s and are increasing their influence day by day, are now accepted by many customers and can even be the first choice. It is important for clothing brands that want to learn consumer behavior and understand the experiences of consumers during the purchase journey to analyze both physical and online store customers and make arrangements accordingly. The purpose of this study is to analyze and compare the purchasing journeys, consumer behavior, shopping experiences and decision-making processes of physical and online store customers. The aim of this comparison is to contribute to the literature by revealing the factors that positively or negatively affect consumer behavior during the purchase processes. The study was prepared using one-on-one interview method, which is one of the qualitative research methods. The data obtained from the interviews were examined in detail in the findings section of the study and the results obtained from these interviews were included in the study to contribute to the literature and to make recommendations to those working in the retail field.