Kamu diplomasisinde kimlik anlatıları; Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye yönelik stratejik anlatısının Suriyeli sığınmacılar konusu üzerinden çözümlenmesi
Identity narratives in public diplomacy; analysis of the European Union's strategic narrative towards Turkey through the issue of Syrian asylum seekers
  1. Tez No: 895814
  2. Yazar: EMİNE CENG
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM YAŞIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 469
Özet
Bu çalışma, kamu diplomasisinde 'stratejik anlatıları' kimliğin yönetimi sürecinde analiz birimleri olarak ele alarak, kamu diplomasisinin 'nasıl' çalıştığına yönelik teorik gelişimi teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, Avrupa Birliği Kamu Diplomasisinde kimliğin stratejik olarak nasıl kullanıldığı, sosyal inşacı ve postyapısalcı perspektif doğrultusunda, resmi metinler ve medya metinlerinin karşılaştırmalı analizi ile ortaya koyulmaktadır. Kamu diplomasisinin nasıl çalıştığına yönelik bir çalışma, odağı belirli bir konu alanına ve belirli bir hedef kitleye çevirmeyi gerektirdiğinden bu çalışmada, Avrupa Birliği Kamu Diplomasisi, 'Suriyeli Sığınmacılar' konusu özelinde, Türkiye'ye yönelik olarak yürütülen uluslararası yayıncılık faaliyetleri üzerinden ele alınmaktadır. Suriye'nin göçe kaynaklık eden ülkeler arasında birinci konumda olması sebebiyle, sığınmacılar konusu, Suriye ile sınırlandırılmıştır. Stratejik anlatılar, siyasi aktörlerin nasıl anlatılar oluşturduklarını ve yansıttıklarını, üçüncü tarafların da bu anlatıları nasıl yorumladığını ve onlarla nasıl etkileşime girdiğini açıklayan değer yüklü yapılardır. Bu çalışmada, güncel olayların oluşum, yansıma ve kabul aşamaları ile bir döngü içerisinde, 'stratejik bir anlatı' rolü üstlenebileceği ve konuya dair oluşturulan bu stratejik anlatı analizinin ise kimlik inşası olarak kamu diplomasisinin 'nasıl' çalıştığını ortaya koymak için bir model olabileceği görüşü savunulmaktadır. Bu doğrultuda, 'Suriyeli Sığınmacılar' konusu özelinde, anlatının oluşum evresi için Avrupa Birliği Komisyon Basın Bültenleri, anlatının yansıma evresi için BBC News Türkçe, Deutsche Welle Türkçe ve Euronews Türkçe haber sitelerinde yayınlanan haberler, anlatının kabulü evresi için ise, TRT Haber sitesinde yayınlanan haberler alınmıştır. İlgili kuruluşlarının internet sayfalarından, 01 Ocak 2011- 31 Aralık 2020 tarihleri arasında, konu özelinde belirlenen anahtar kelimelerle toplanan 1680 metin, Maxqda programı ile nitel içerik analizi ve çerçeveleme yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda Avrupa Birliği'nin, Türkiye'de yayın yapan Avrupa menşeli uluslararası kamu yayın kuruluşları ile Avrupa kimliğini yeniden üretip üretmediği ya da başka Avrupaların kimlik anlatısına eklenip eklenmediğine yönelik değerlendirmeler sunulmaktadır. Bu aşamada araştırma, Avrupa Birliği ya da Türkiye'nin nasıl temsil edildiğine değil, kimlik anlatıları aracılığıyla 'farklı Avrupaların' nasıl inşa edildiğine, bu inşanın neden yapıldığına ve nelere yol açtığına odaklanmaktadır. Hedef ülke Türkiye'nin, hangi 'karşı anlatılarla' medya ortamında var olduğu ve bu anlatıların AB kimlik anlatıları ile nasıl etkileşime girdiği de araştırmanın cevabını aradığı temel sorular arasındadır. Varılan noktada, Avrupa Birliği Kamu diplomasisinin, 'Suriyeli Sığınmacılar' konusu aracılığıyla 'kimlik anlatılarını' stratejik bir araç olarak kullandığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to stimulate theoretical development on 'how' public diplomacy works by considering 'strategic narratives' in public diplomacy as units of analysis in the process of identity management. To this end, the strategic use of identity in European Union Public Diplomacy is explored through a comparative analysis of official and media texts in line with social constructionist and poststructuralist perspectives. Since a study on how public diplomacy works requires focusing on a specific subject area and a specific target audience, this study examines the Public Diplomacy of the European Union through its international broadcasting activities towards Turkey, focusing on the issue of 'Syrian Asylum Seekers'. The issue of asylum-seekers is limited to Syria as Syria is the primary source of migration. Strategic narratives are value-laden structures that explain how political actors construct and project narratives and how third parties interpret and interact with them. In this study, it is argued that current events can assume the role of a 'strategic narrative' in a cycle with the stages of formation, reflection and acceptance, and that this strategic narrative analysis on the subject can be a model to reveal 'how' public diplomacy works as identity construction. In this direction, in the case of 'Syrian Asylum Seekers', the European Union Commission Press Releases were taken for the formation phase of the narrative, the news published on BBC News Turkish, Deutsche Welle Turkish and Euronews Turkish news websites for the reflection phase of the narrative, and the news published on TRT News website for the acceptance phase of the narrative. 1680 texts collected from the websites of the relevant institutions between January 01, 2011 and December 31, 2020 with the keywords determined specifically for the subject were analyzed using qualitative content analysis and framing method with Maxqda software. In line with the data obtained, evaluations are presented on whether the European Union reproduces the European Identity through European public international broadcasting organizations broadcasting in Turkey or whether other Europes are added to the identity narrative. At this stage, the research does not focus on how the European Union or Turkey is represented, but how 'different Europes' are constructed through identity narratives, why this construction is made and what it leads to. Which 'counter-narratives' of Turkey, the target country, appear in the media and how these narratives interact with EU Identity narratives are among the main questions the research seeks to answer. At this point, it has been concluded that the European Union Public diplomacy uses 'identity narratives' as a strategic tool through the issue of 'Syrian Asylum Seekers'.