Din derslerinin beliren yetişkinlik dönemindeki rolü: Batman ili örneği
The role of religious education during emerging adulthood: A case study of Batman province
  1. Tez No: 895815
  2. Yazar: BÜŞRA MURATOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ÖZALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Beliren yetişkinlik dönemi, bireylerin kimlik gelişimi, inanç ve değerlerin şekillenmesi açısından kritik bir evre olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle, bu dönemde verilecek eğitim faaliyetleri, bireylerin dini ve manevi gelişimlerini desteklemek açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma, beliren yetişkinlik dönemindeki bireylerin örgün eğitimden aldıkları din eğitimi faaliyetlerinin değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Çalışma, din derslerinin beliren yetişkinlerin din algısı, ahlaki gelişim, kişisel inançlar ve diğer dinlere saygı gibi çeşitli boyutlar üzerindeki etkilerini incelemiştir. Nitel araştırma yöntemi kullanılan bu çalışmada, Batman ilinde eğitim görmüş ve din dersleri almış, 18-29 yaş aralığındaki 15 kadın ve 15 erkek olmak üzere toplam 30 beliren yetişkin ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler, MAXQDA yazılımı kullanılarak betimsel içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, beliren yetişkinlerin din algılarının şekillenmesinde aile, okul, çevre, ibadethaneler ve kişisel araştırmalarının önemli rol oynadığını göstermektedir. Din eğitiminin, ahlaki gelişim, kişisel inançların güçlenmesi, empati ve hoşgörü gibi sosyal ve duygusal yetenekler üzerinde olumlu etkileri olduğu tespit edilmiştir. Ancak, müfredatın yetersizliği ve ezbere dayalı eğitimin olumsuz etkileri de eleştirilmiştir. Bazı katılımcılar, daha kapsamlı bir din eğitimi talep etmektedirler. Söz konusu bulgular, din eğitiminin içeriğinin ve yöntemlerinin gözden geçirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Araştırma sonuçları, beliren yetişkinlik döneminin karakteristik özellikleriyle uyum göstermektedir. Kimlik arayışı, kendine odaklanma, istikrarsızlık, sonsuz olanaklar ve arada kalmışlık hissi gibi bu döneme özgü özellikler, katılımcıların din eğitimi deneyimlerinde belirgin bir şekilde gözlemlenmiştir. Mevcut çalışma, beliren yetişkinlik dönemindeki din ve inanç dinamiklerine odaklanarak, eğitim politikaları, gençlik programları ve dini rehberlik hizmetlerinin geliştirilmesine yönelik önemli çıkarımlar sunmaktadır. Çalışma, mevcut din eğitimi programlarının bireylerin ihtiyaçlarını ne derece karşıladığını değerlendirmekte ve bu programların geliştirilmesi için öneriler sunmaktadır. Bu tez, beliren yetişkinlik dönemindeki bireylerin din eğitimi deneyimlerini çözümlemeye yönelik önemli bir adım olarak alandaki literatüre ve toplumsal anlayışa katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The period of emerging adulthood is considered a critical stage for individuals' identity development and the shaping of beliefs and values. Therefore, educational activities provided during this period are of great importance in supporting their religious and spiritual development. This study aims to evaluate the religious education activities that individuals in emerging adulthood receive from formal education. The study examined the effects of religious courses on various dimensions such as emerging adults' perception of religion, moral development, personal beliefs, and respect for other religions. In this study, which used a qualitative research method, semi-structured interviews were conducted with a total of 30 emerging adults (15 women and 15 men) aged 18-29 who had received education and taken religious courses in Batman province. The obtained data were analyzed using descriptive content analysis method with MAXQDA software. Research findings show that family, school, environment, places of worship, and personal research play an important role in shaping emerging adults' perceptions of religion. It has been determined that religious education has positive effects on moral development, strengthening personal beliefs, and social and emotional abilities such as empathy and tolerance. However, the inadequacy of the curriculum and the negative effects of rote learning-based education have also been criticized. Some participants demand a more comprehensive religious education. These findings reveal that the content and methods of religious education need to be reviewed. The research results are consistent with the characteristic features of the emerging adulthood period. Features specific to this period, such as identity search, self-focus, instability, infinite possibilities, and a sense of being in-between, were clearly observed in the participants' religious education experiences. The present study focuses on the dynamics of religion and belief in emerging adulthood, offering important implications for the development of education policies, youth programs, and religious guidance services. The study evaluates the extent to which current religious education programs meet individuals' needs and offers suggestions for improving these programs. This thesis aims to contribute to the literature in the field and societal understanding as an important step towards analyzing the religious education experiences of individuals in emerging adulthood.