Diyanet İşleri Başkanlığı Gençlik Koordinatörlüğü çalışmalarının görevli personel görüşleri doğrultusunda değerlendirilmesi
Evaluation of the activities of the Presidency of Religious Affairs Youth Coordinatorship in accordance with the opinions of the staff
- Tez No: 895816
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL GÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Gençlik, bireyin yaşamında en aktif olduğu dönemlerden biridir ve bu süreçte fiziksel, bilişsel, psiko-sosyal gelişim alanları itibariyle birtakım gelişimsel değişiklikler meydana gelmektedir. Çocukluktan gençlik dönemine geçen bireyin düşünce yapısı, kendisi ve çevresi ile olan ilişkileri, yaratıcıya ve dine olan yaklaşımı da değişmektedir. Gençlerin etrafındaki çoğu şey onları heyecanlandırmakta ve ilgilerini çekmektedir. Gençlerin artan ilgileri onları çoğu konu hakkında bilgi sahibi yaparken bazı alanlarda ise istenmeyen durumları beraberinde getirebilmektedir. Gençlik döneminin kendine has gelişimsel özellikleri onların zaman zaman risk almalarına, hatalı tutum ve davranışlar geliştirmelerine neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda onların dinamizmini en iyi şekilde kanalize edecek, onları milli ve manevi değerler doğrultusunda yönlendirecek organizasyonlara ihtiyaç duyulmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı işte bu amaç doğrultusunda gençleri hedef alan çeşitli faaliyetler düzenlemektedir. Bu amacı gerçekleştirmeye yönelik olarak Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde Gençlik Koordinatörlükleri kurulmuştur. Bu birim tarafından koordine edilen faaliyetler ile gençlerle ortak bir paydada buluşulmaya çalışılmaktadır. Son yıllarda hız kazanan bu faaliyetlerin bazıları, çeşitli bakanlıklarla iş birliği protokolleri çerçevesinde planlanmaktadır. Gençlerin yalnızca boş zamanlarını değerlendirme amacında olmayan bu etkinlikler; gençlerin sağlıklı bir kimlik geliştirmelerini, başarılı bir biçimde sosyalleşmelerini ve özellikle manevi gelişimlerini hedef almaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yürütmüş olduğu gençlik çalışmalarının, çalışmaları yürüten personellerin gözünden nasıl görüldüğü ve söz konusu çalışmalar hakkındaki değerlendirmeleri oldukça önem arz etmekte, mevcut ve gelecekteki çalışmaların nitelik ve niceliği için belirleyici rol oynamaktadır. Bu amaçla gerçekleştirilen çalışma nitel araştırma yöntemi kullanılarak ele alınmış, veri toplama tekniği olarak ise görüşme tercih edilmiştir. Amasya ili ve ilçelerindeki gençlik koordinatörlükleri bünyesinde görev yapan 24 kurum personeli ile görüşülmüş, katılımcıların yapmış olduğu değerlendirmeler;“Mesleki Yeterlilikler”,“Mesleki Tutumlar”,“Uygulama Süreci”,“Karşılaşılan Sorunlar”ve“Öneri ve Beklentiler”olmak üzere beş tema altında sınıflandırılmıştır. Buna göre, Gençlik Koordinatörlüğünde çalışan personelin çoğunun, almış olduğu eğitimin bu görev alanı için yeterli olmadığını düşündüğü, bu görev alanında çalışmak konusunda talepkâr olmadıkları, gençlerle iletişim kurmakta ise kendilerini başarılı gördükleri, verdikleri hizmet sürecinde gerek kendi kurumlarından gerekse işbirliği içinde oldukları kurumlardan kaynaklanan birtakım olumsuzluklar yaşadıkları ve kurumları bünyesinde, çalışma alanlarıyla ilgili birtakım düzenlemeleri gerekli gördükleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Youth is one of the most active periods in an individual's life, and in this process, some developmental changes occur in physical, cognitive, and psycho-social development areas. As the individual moves from childhood to adolescence, his mindset, his relationships with himself and his environment, and his approach to the Creator and religion also change. Many things around young people excite and interest them. While the increasing interest of young people makes them knowledgeable about many subjects, it can also bring about undesirable situations in some areas. The unique developmental characteristics of youth may sometimes cause them to take risks and develop faulty attitudes and behaviors. In such cases, organizations are needed that will channel their dynamism in the best way and direct them in line with national and spiritual values. In line with this purpose, the Presidency of Religious Affairs organizes various activities for young people. To achieve this aim, Youth Coordinatorships were established within the Presidency of Religious Affairs. Through the activities coordinated by this unit, we try to reach a common ground with young people. Some of these activities, which have gained momentum in recent years, are planned within the framework of cooperation protocols with various ministries. These activities are not just for the purpose of spending young people's free time; it also aims for young people to develop a healthy identity, socialize successfully and especially their spiritual development. How the youth work carried out by the Presidency of Religious Affairs is seen through the eyes of the personnel carrying out the work and their evaluations of the work in question are very important and play a determining role in the quality and quantity of current and future work. The study carried out for this purpose was conducted using the qualitative research method, and interview was preferred as the data collection technique. Interviews were conducted with 24 personnel working within the Youth Coordinatorships in Amasya province and its districts, and the evaluations made by the participants classified under five themes:“Professional Competencies”,“Professional Attitudes”,“Implementation Process”,“Problems Encountered”and“Suggestions and Expectations”. Accordingly, most of the personnel working in the Youth Coordinatorships think that the education they have received is not sufficient for this field of duty, they are not demanding to work in this field of duty, they consider themselves successful in communicating with young people, and they experience some negativities arising from both their own institutions and the institutions they cooperate with during the service they provide. It has been determined that they find it necessary to make some arrangements regarding their workplaces and workplaces within their institutions.