Yerel yönetim hizmetlerinde vatandaş memnuniyeti analizi: Aksaray belediyesi örneği
Citizen satisfaction analysis in local government services: The case of Aksaray municipality
  1. Tez No: 895821
  2. Yazar: VAHİT BÖLÜKBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKTAY ALKUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Vatandaşa en yakın kamu tüzel kişilikleri olarak belediyeler, yerel halkın müşterek ihtiyaçları arasında yer alan imar, çevre, altyapı, eğitim, sanat, kültür, trafik, ulaşım başlıkları olmak üzere birçok alanda hizmet sunmaktadır. Değişen dünya ile belediyeler de hizmet içeriklerinde ve sunum yöntemlerinde değişikliklere gitmektedir. Bunun temel nedeni geleneksel hizmet ve sunum yöntemlerinin vatandaşlar tarafından yetersiz bulunmasıdır. Modern belediyecilik anlayışı ile hareket eden belediyeler vatandaşların ihtiyaç, istek, tercih ve beklentilerine uygun bir şekilde davranarak kaliteli hizmetler üretmeye ve vatandaşları memnun etmeye çalışmaktadır. Çünkü belediyeler vatandaşların istemlerine göre kaliteli hizmet sunarak onların memnuniyetlerini artırdıkları sürece başarılı kabul edilmektedir. Bu çalışmanın amacı Aksaray merkez ilçesinde yaşayan vatandaşların Aksaray Belediyesi'nin sunduğu hizmetlerden duydukları memnuniyeti ortaya koymaktır. Aksaray merkez ilçesinde 48 mahalle bulunmaktadır. Bu mahalleler arasında 32 mahalle rastgele seçilerek örneklem olarak belirlenmiştir. Bu mahallelerden rastgele 18 yaş üstü toplam 760 kişi ile yüz yüze görüşülerek anket yapılmıştır. Anketle toparlanmış veriler SPSS 22.0 programında analiz edilmiştir. Frekans dağılımları, farklılıkların tespit edilmesinde t-testi ile Anova testleri kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları olarak sunulan hizmetler hakkında vatandaşların cinsiyet, yaş, eğitim, çalışma durumu, gelir durumu ve yaşanılan mahallelerden oluşan demografik özelliklerin hizmetlere yönelik genel memnuniyet algısında çevre-temizlik ve sağlık hizmetleri, trafik ve ulaşım hizmetleri ile kültür-sanat ve eğitim hizmetlerinde farklılıkların olduğu, ekonomik ve ticari hizmetler ile toplumsal hizmetlerde farklılık oluşturmadığı tespit edilmiştir. Araştırmanın sonucunda Aksaray Belediyesinin sunduğu hizmetlerle ilgili genel memnuniyet algısının ortalamanın üzerinde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As the closest public legal entities to citizens, municipalities provide services in many areas such as reconstruction, environment, infrastructure, education, arts, culture, traffic, etc., which are among the common needs of local people. With the changing world, municipalities are also making changes in their service contents and delivery methods. The main reason for this is that traditional service and delivery methods are found inadequate by citizens. Acting with a modern municipality approach, municipalities try to produce high quality services and satisfy citizens by acting in accordance with the needs, wishes, preferences and expectations of citizens. Because municipalities are considered successful as long as they increase the satisfaction of citizens by providing quality services according to their demands. The aim of this study is to reveal the satisfaction of residents in the central district of Aksaray with the services provided by Aksaray Municipality. There are 48 neighborhoods in Aksaray central district. Among these neighborhoods, 32 neighborhoods were randomly selected and determined as a sample. A total of 760 people over the age of 18 were randomly surveyed with face-to-face questionare from these neighborhoods. The data collected from the survey were analyzed in SPSS 22.0 program. Frequency distributions and t-tests and ANOVA tests were used to detect differences. The findings of the research are that there are differences in the general satisfaction perception of citizens regarding the services provided by the demographic characteristics of the citizens, including gender, age, education, employment status, income status and the neighborhoods they live in, in environmental-cleaning and health services, traffic and transportation services, and culture-art and education services. It has been determined that there is no difference in economic, commercial and social services. As a result of the research, it was found that the general perception of satisfaction with the services provided by Aksaray Municipality was above average.