Topic (konu) teorisi: W. A. Mozart'ın Linz Senfonisi'nin birinci bölümünün incelenmesi
Topic theory: An examination of the first movement of W. A. Mozart's Linz Symphony
- Tez No: 895820
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN KÖKSAL İNCİRLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Müzikoloji ve Müzik Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Leonard G. Ratner, 1980'li yıllarda kitabı Classic Music: Expression, Form, and Style'da 18. yüzyıl müziğine kültürel, gündelik ve bestecilerin yaşamlarını doğrudan etkileyen müzikal fikirlere analitik bir perspektif sunan 'Topic Teorisi' kavramını geliştirmiştir. Ratner'in kitabında yer alan bu müzikal söylemler – topic'ler –; ibadet, şiir, tiyatro, eğlence, dans, seremoni, askeri, av ve sosyal sınıfa ait kültürel kodların müzikal tercümesi olarak ele alınabilir. İlerleyen yıllarda bu kavram birçok teorisyen tarafından kabul edilmiş ve geliştirilmeye devam edilmiştir. Bunlardan en bilinenleri; R. Monelle, V. K. Agawu, J. Dickensheets, J. Allanbrook'tur. Bu tezde birçok teorisyen tarafından 'Topic Teorisi'nin ayrılmaz bir parçası olarak görülen, Mozart'ın, Linz Senfonisi olarak da bilinen, K.V. 425 No. 36 Do majör senfonisi analiz için seçilmiştir. Tezin ilk bölümde 'Topic Teorisi' tarihsel perspektiften incelenmiş ve ilerleyen bölümlerinde seçilmiş olan senfoninin hem yapısal analizi hem de Ratner'in literatüre kazandırdığı 'Topic Teorisi' bağlamında analizi yapılmıştır. Tezin sonucunda bu teorinin analiz yöntemleri arasındaki önemi saptanacaktır.
Özet (Çeviri)
In the 1980s, Leonard G. Ratner, in his book Classic Music: Expression, Form, and Style, developed the concept of 'Topic Theory', which offers an analytical perspective on 18th-century music as cultural, daily, and musical ideas that directly influenced the lives of composers. These musical discourses - topics - in Ratner's book might be considered as musical translations of cultural codes of worship, poetry, theater, entertainment, dance, ceremony, military, hunting and social class. In the following decade, this concept was accepted and continued to be developed by many theorists. The best known of these are R. Monelle, V. K. Agawu, J. Dickensheets, J. Allanbrook. In this thesis, Mozart's symphony K.V. 425 No. 36 in C major, also known as 'Linz Symphony', which is considered by many theorists as an integral part of 'Topic Theory', has been chosen for analysis. In the first part of the thesis, 'Topic Theory' was examined from a historical perspective and in the following chapters, both the structural analysis of the selected symphony and the analysis of the symphony in the context of 'Topic Theory' introduced to the literature by Ratner were made. At the end of the thesis, the importance of this theory among the analysis methods is tried to be determined.