Z kuşağı kız tüketicilerin giysi form tercihleri
Clothing form preferences of generation Z female consumers
  1. Tez No: 895823
  2. Yazar: ELMAS BÜYÜKÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHU FATMA MANGIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moda Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
İnsanlık tarihinin ilk dönemlerinde bedeni korumak amacıyla ortaya çıkan örtme ihtiyacı, zamanla değişiklikler ve gelişmeler göstererek sosyal, psikolojik ve kültürel bir ifade aracına dönüşmüştür. Örtünme ve zamanla giyinme ihtiyacı süreç içerisinde farklı boyutlarla, insan temel ihtiyaçlarından birini karşılar duruma gelmiştir. Zaman içerisinde ortaya çıkan gelişmeler kişiye özel ve bireylerin vücut formlarına uyan, kişinin vücudunda göstermek istediği ifadeyi renk, model, kesim, form gibi özelliklerden de faydalanarak karşıya yansıtan giysiler üretmeye kadar gitmiştir. Nesiller boyunca oluşan bu giyim tarzları her kuşakta farklılık göstermiştir ve içinde bulunulan dönemi yansıtan özelikler taşımıştır. Bu durum sektörde üreticilerin tüketicilere en iyi hizmeti sunmak için kuşakların tercihlerine yönelik ürün üretme ihtiyacını doğurmaktadır. Günümüzde toplumum her bölümde aktif olarak yer alan Z kuşağı, tüketici popülasyonunun da önemli bir payını oluşturmaktadır. Bu çalışma kapsamında tüketiciler içerisinde önemli bir paya sahip olan Z kuşağı kız tüketicilerin tercih ettiği giysi formları ele alınmıştır. Çalışma, betimsel tarama yönteminin kullanıldığı nicel bir çalışmadır. Veri toplama aracı olarak anket formu geliştirilmiş ve 456 katılımcıdan veri toplanmıştır. Veriler IBM SPSS 25. programında analiz edilerek kız tüketicilerin giysi alışverişlerinde tercih ettikleri giysi formları tespit edilmiş ve yaş grupları ile giysi formları arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda, Z kuşağı kız tüketicilerin giysi tüketiminde rahat ve geniş kesimlere sahip formları tercih ettikleri saptanmıştır. Giysi formları ile yaş grupları arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Giysi formları ile giysi türleri arasında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The need for covering, which emerged in the early periods of human history in order to protect the body, has changed and developed over time and turned into a social, psychological and cultural means of expression. The need to cover up and dress over time has come to meet one of the basic needs of human beings with different dimensions in the process. The developments that have emerged over time have gone as far as producing clothes that are personalized and fit the body forms of individuals, and reflect the expression that the person wants to show in his body by making use of features such as color, model, cut form. These clothing styles, which have been formed over generations, have differed in each generation and have features that reflect the current period. This situation creates the need for manufacturers in the sector to produce products for the preferences of generations in order to provide the best service to consumers. Today, Generation Z, which is actively involved in every part of society, also constitutes an important share of the consumer population. Within the scope of this study, the clothing forms preferred by Generation Z female consumers, who have an important share in consumers, were discussed. The study is a quantitative study using descriptive survey method. A questionnaire was developed as a data collection tool and data were collected from 456 participants. The data were analyzed in the IBM SPSS 25th program and the clothing forms preferred by female consumers in clothing shopping were determined and the relationship between age groups and clothing forms was examined. As a result of the study, it has been determined that Generation Z female consumers prefer comfortable and wide-cut forms in clothing consumption. Significant differences were found between clothing forms and age groups. Significant differences were found between clothing forms and clothing types.